Vědci tvrdí, že byla nalezena fosilie dinosaura zabitého při pádu asteroidu

Vědci představili úžasně zachovalou nohu dinosaura. Kompletní končetina s kůží je jen jedním z řady pozoruhodných nálezů pocházejících z naleziště fosilií Tanis v americkém státě Severní Dakota. Tvrdí se, že tito tvorové byli zabiti a pohřbeni v den, kdy Zemi zasáhl obří asteroid, před 66 miliony let, kdy skončila vláda dinosaurů a začal vzestup savců. Velmi málo pozůstatků dinosaurů bylo nalezeno ve skalách, které zaznamenávají i posledních několik tisíc let před dopadem. Mít vzorek ze samotného kataklyzmatu by bylo mimořádným úspěchem, píše bbc.

BBC strávila tři roky natáčením pořadu v Tanisu, který se má vysílat 15. dubna a který vypráví přírodověděc David Attenborough. Existence Tanisu a jeho tvrzení se poprvé objevily ve veřejné sféře v New Yorker Magazine v roce 2019. Tehdy to vyvolalo velký rozruch.

Věda obvykle vyžaduje, aby první prezentace nových objevů byla učiněna na stránkách odborného časopisu. Nyní bylo zveřejněno několik článků a tým pro vykopávky slibuje mnoho dalších. Aby mohla BBC vytvořit svůj televizní program, povolala externí konzultanty, aby nálezy důkladně prozkoumali. Profesor Paul Barrett z londýnského Přírodního historického muzea a odborník na ornitské dinosaury, se podíval na nohu a jednoznačně určil původ.  „Je to Thescelosaurus. Pochází ze skupiny, u které jsme neměli žádné předchozí záznamy o tom, jak vypadala její kůže, a velmi přesvědčivě ukazuje, že tato zvířata byla šupinatá jako ještěrky. Nebyla opeřená jako jejich současníci, kteří jedli maso.“

Našel se Thescelosaurus ?

Podle Barretta to vypadá, že noha byla zvířeti utržena opravdu rychle. Na noze nejsou žádné známky nemoci ani žádné zjevné patologie nebo stopy po kousnutí. Velkou otázkou je, zda tento dinosaurus skutečně zemřel v den, kdy asteroid Zemi zasáhl, tedy jako přímý důsledek následného kataklyzmatu. Tým Tanis si myslí, že je to velmi pravděpodobné, vzhledem k poloze končetiny v sedimentech vykopávek.

Záleží na tom, kdy zemřeli?

„U některých z těchto objevů však vůbec záleží na tom, zda tito dávní tvorové zemřeli v určitý den nebo rok. Pterosauří vejce s pterosauřím mládětem uvnitř je velmi vzácné; dosud nic podobného nebylo v Severní Americe objeveno. Vše nemusí být následkem pádu asteroidu,“ řekl další externí konzultant, profesor Steve Brusatte z Univerzity v Edinburgu. Není pochyb o tom, že pterosauří vejce je výjimečné. Pomocí moderní rentgenové technologie je možné určit chemické složení a vlastnosti skořápky vajec. Bylo pravděpodobně spíše kožovité než tvrdé, což může naznačovat, že pterosauří matka vejce zahrabala do písku nebo sedimentu jako želva. Výzkumy dále pokračují a můžeme se těšit na nové objevy.

Zdroj: bbc.com, newyorker.com