Tajná zbraň USA, která zabila vůdce Al-Káidy, byla pro tento úkol speciálně vytvořena. Co dokáže?

Vůdce Al-Káidy, Ajmán al-Zavahírí, byl zabit při operaci vedené USA. Američané k tomuto účelu použili speciální raketu R9X Hellfire Ninja. Vysvětlujeme, jak funguje.

Střela Hellfire R9X, běžně označovaná jako „ninja bomba“ nebo „létající nůž Ginsu“, je americká zbraň používaná k zabíjení vůdců teroristických skupin. Oproti jiným střelám je navržena tak, aby snížila počet náhodných civilních obětí. Přesnost útoku zajišťuje speciální hlavice s výsuvnými čepelemi.

Americký bič na teroristy

Informace o prvním bojovém použití střely Hellfire R9X pocházejí z roku 2017, ale je známo, že se na ní pracuje nejméně od roku 2011. Jelikož se jedná o tajnou zbraň, její přesná konstrukce a technické parametry nejsou dobře známy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o upravenou verzi střely AGM-114 Hellfire, lze však předpokládat, že si zachovala některé vlastnosti původní střely. Jedná se tedy o střelu vzduch-země, na které mohli pracovat stejní konstruktéři z firem Lockheed Martin, Rockwell International Corporation a Northrop Grumman.

Délka lopatek vyčnívajících z R9X by mohla být přibližně 45 cm, protože se musí vejít do nákladového prostoru. Za tohoto předpokladu není poloměr střelby nové zbraně větší než 105 cm. Raketa R9X do roku 2019 použita nejméně šestkrát. Jednotková cena této zbraně se odhaduje na téměř 2 784 000 Kč.

Zdroj: ndtv.com