Systém S-400 v plamenech. Ruské ztráty jsou viditelné i z vesmíru

Satelitní snímek ukazuje následky ukrajinského útoku na Krym. Cílem bylo odpalovacích zařízení nejmodernějšího ruského protiletadlového systému S-400, jak uvádí web Sundries. Překvapivé je, že explozi bylo možné zaznamenat až z vesmíru.

Společnost Planet Lab zveřejnila satelitní snímek, který ukazuje následky útoku. Na videu je vidět tmavá ohnivá skvrna kolem dvou odpalovacích zařízení systému. Střely po zásahu systému S-400 explodovaly, což způsobilo mohutné výbuchy a požár. Ten pokryl nejen vojenské zařízení, ale i trávu v jeho okolí.

Výbuch viditelný na záběrech zachycujících okamžik útoku na ruský systém S-400 naznačuje použití velké rakety s efektivním operačním dosahem až 180 km, která je vybavena poměrně silnou tříštivou a demoliční hlavicí. Je možné, že je tepelně nebo radarově naváděná. Tento typ střely, pokud skutečně existuje, by mohl být pro Rusy poměrně velkou výzvou. S jejich pomocí by Ukrajinci mohli nejen útočit na nepřátelské pozice na frontové linii, ale dokonce se pokusit o mnohem vzdálenější útoky.

Zdroj: redakce, sundries.com.ua