Symbol studené války Convair B-36 „Peacemaker“ byl největší jaderný bombardér s pístovými motory. Měl rozpětí křídel 70 metrů

V době, kdy byla studená válka ještě v plenkách, už nebe zdobil jeden z nejvýjimečnějších letounů, který kdy byl postaven – bombardér B-36 „Peacemaker“. Navzdory tomu, že nikdy nebyl použit v boji, jeho odkaz zůstává nezaměnitelný. S délkou služby okolo deseti let a vyvinutý během 2. světové války, se Peacemaker zapíše do historie jako největší hromadně vyráběný letoun s pístovým motorem.

Zosobňující paradox „míru skrze válku“, byl letoun Peacemaker konstruován jako strategický jaderný bombardér s extrémním doletem. Mohl unést náklad až 39 600 kg a přeletět 16 000 km bez doplnění paliva. Jeho vývoj, který začal v roce 1941, odrážel potřebu Americké armádní letecké služby po bombardéru schopném interkontinentálního dosahu kvůli nejistotě závislosti na základnách v zahraničí, píše portál Interesting Engineering.

Peacemaker měl rozpětí křídel 70 metrů a byl poháněn šesti 28-válcovými vzduchem chlazenými radiálními motory Pratt & Whitney R-4360 „XWasp“. Kromě toho byl vybaven čtyřmi turbo proudovými motory General Electric J47 umístěnými na okrajích křídel, což byla v té době velká inovace. Tyto motory umožňovaly letounu udržovat cestovní rychlost 370 km/h a v případě potřeby zvýšit maximální rychlost až na 700 km/h.

Navzdory pokusu o civilní verzi letadla, Convair Model 37, který byl kvůli vysoké spotřebě paliva a oleje ekonomicky nevýhodný, bylo vyrobeno celkem 380 letounů B-36. Poslední vyrobený stroj opustil montážní linku v srpnu 1954 a o rok později byl uveden do služby B-52. Po desetiletém provozu byl B-36 oficiálně vyřazen v roce 1959, přičemž některé zůstaly ve službě jako průzkumná letadla nebo byly upraveny pro spuštění a zachytávání speciálně navržených průzkumných letounů RF-84F/K.

Ačkoliv bylo vyrobeno přibližně 380 letounů B-36, do dnešního dne se dochovaly pouze čtyři exempláře. Jsou rozmístěny v muzeích po celých Spojených státech a poslední let Peacemakeru se uskutečnil 30. dubna 1959, kdy letoun B-36J přeletěl na základnu Wright-Patterson AFB v Ohiu, kde je nyní vystaven jako součást expozice studené války.

Zdroj: Interesting Engineering