Su-34 je bombardér, ve kterém piloti sedí vedle sebe. Na ruské dálnici byl spatřen takový, který nejspíš už nevzlétne

Su-34 je nejlepší a poměrně vzácný taktický bombardér Rusů. Letoun Su-34, v kódu NATO známý také jako Fullback, je letoun, který vznikl evolučním vývojem letounu Su-27. Byl speciálně navržen k provádění útoků na pozemní cíle s cílem postupně nahradit starší modely letounu Su-24, které se v ruském letectvu používaly doposud, píše server Airforce Technology.

Od ostatních letounů se odlišuje svou unikátní konstrukcí. Na rozdíl od typického tandemového uspořádání, kdy piloti sedí jeden nad druhým, v letounu Su-34 sedí piloti vedle sebe. Podle ruských inženýrů má toto uspořádání zlepšit jejich vzájemnou spolupráci. Nicméně konstrukčně je Su-34 pouze zvětšenou verzí Su-27, k němuž byla přidána konstrukce typu kachního krku a zvýšena odolnost proti protiletadlové palbě.

Kabina pilotů byla dále vyztužena titanem, aby se zvýšily jejich šance na přežití v případě palby z hlavňových protiletadlových systémů, jako je Gepard, nebo střepin vzniklých při explozi řízených střel vypálených jinými letadly nebo pozemními protiletadlovými systémy v okolí.

Jako frontový bombardér je Su-34 schopen nést až osm tun výzbroje na 12 pylonech. Jeho výzbroj může zahrnovat jednoduchá odpalovací zařízení neřízených střel S-8, rakety Ch-25 a pumy rodiny KAB o hmotnosti až 1 500 kg. Může také nést rakety Raduga Ch-59 s doletem více než 200 km. Kromě toho letoun nese kanon GSz-30-1 ráže 30 mm.

Podle údajů ze dne zahájení války mělo Rusko ve svém arzenálu něco přes 130 těchto letounů. Náklady na jeden letoun se podle informací zveřejněných agenturou RIA Novosti v roce 2008 pohybují po započtení inflace kolem 47 milionů dolarů, tedy zhruba 1,1 miliardy korun. Ztráta takto nákladných strojů je pro Rusko bolestivou ranou, přičemž doposud byla potvrzena ztráta nejméně 24 strojů.

Rusové přicházejí o letouny nejen v důsledku akcí Ukrajinců, ale také kvůli špatné údržbě v kombinaci s kvalitou použitých komponentů. Přinášíme příběh jednoho úderného letounu Su-34, který kvůli prosté poruše už nikdy nevzlétne.

Na internetu se objevilo zajímavé video zachycující ruský transport bezkřídlého draku úderného letounu Su-34. Ten se pohyboval po dálnici směrem k Voroněži, kde se nachází jeden z ruských opravárenských závodů.

Přestože boční číslo bylo Rusy částečně zamaskováno, osintisté byli schopni identifikovat letoun jako RED 17, který zhruba před dvěma týdny nouzově přistál bez zadního podvozku. Rusové tvrdí, že letoun bude opravitelný, ale jiné hlasy tvrdí, že tento Su-34 je totální ztráta vhodná pouze k sešrotování.

Jedná se o proces využití částí provozuschopných nebo poškozených letounů jako zdroje náhradních dílů pro ostatní v době problémů s dodávkami potřebných komponentů od výrobce.

Zdroj: redakce, airforce-technology.com, Wikipedia