Studie odhalila: Proč 56 % Čechů nemůže usnout. Zjistěte, jak to snadno změnit
Sledování mobilu ještě těsně před spaním, je jeden z největších zlozvyků moderní doby. Výrazně si tím škodíme, jak upozorňují odborníci, ovšem přesto mnozí z nás neberou jejich varování příliš vážně.
Kvalitní spánek je pro život velmi důležitý, ovšem sami si někdy způsobujeme, že se nevyspíme tak, jak bychom měli. Řeč je o večerním dívání do mobilu, což je novodobý zlozvyk, kterým trpí mnoho lidí. Brouzdání na sítích do pozdních hodin podle vědců negativně ovlivňuje délku a kvalitu našeho spánku. Rozsvíceným displejem mobilu totiž říkáme našemu mozku, že má ještě pracovat, že čas jít spát ještě rozhodně není. A mozek na tyto signály reaguje.
56 procent lidí má problémy s usínáním
Není divu, že podle statistik má 56 procent dospělých lidí problémy s usínáním. Mohou za to mimo jiné právě i zapnuté mobily. Jejich modré světlo je pro nás velmi škodlivé. „Čím vyšší je intenzita modrého světla na obrazovkách smartphonů a čím déle jste mu vystaveni, tím je pravděpodobnější, že budete mít poruchy spánku a sníží se jeho kvalita,“ uvedla například korejská neuroložka Lee Hyang-woon jihokorejský portál The Korea Herald s tím, že vystavení se modrému světlu vyzařovanému displejem ve večerních hodinách negativně ovlivňuje produkci spánkového hormonu melatoninu.
To ale není jediný problém, který mobily způsobují. Podle neuroložky se může častým používáním mobilu v noci u lidí vyvinout chronická porucha, která se nazývá jako syndrom opožděné fáze spánku. Jde v podstatě o chronické, tedy trvalé, narušení biologických hodin člověka. Podle našich biologických hodin se přitom řídí mnoho tělesných pochodů a rozhodně není dobré si tyto hodiny lidově řečeno rozhodit.
Někdy pomůže terapie
Léčba této nemoci vyžaduje podstoupení série terapií, které mají pacientům pomoci omezit používání smartphonu v nočních hodinách. V rámci těchto terapií se člověk učí, že mobil je opravdu návyková věc a je třeba jeho užívání omezit. Někdy to chce ale dost silnou vůli. Je to ostatně jako u každého boje se závislostí. Každopádně odložit mobil byste měli nejpozději dvě hodiny před spaním.
Pomoci mohou speciální brýle
Pomoci mohou také speciální brýle s filtry, které modré světlo tlumí. Takové brýle poznáme podle jemně žlutého zabarvení čoček a výrazně modrého antireflexního efektu. Filtrují až 25 procent modrého světla a seženete je ve variantách s dioptriemi i bez. Abychom doopravdy dosáhli toho, že pro nás bude práce na počítači, pod zářivkami a i ostrým světlem příjemnější, je potřeba brýle koupit v optice nebo na kvalitních e-shopech, kde je zaručené dostatečné filtrování modrého světla i kvalitní povrchová úprava čoček.
Chraňme hlavně děti
Dnes už mají mobily také vestavěný noční režim, který intenzitu modrého světla tlumí nebo přechází na jiný typ světla. To jsou všechno samozřejmě velmi účinné prostředky, jak chránit svůj zrak, ale podstata problému se tím nemění. Je prostě potřeba mobil večer vypnout. Týká se to zejména dětí, u kterých jsou tyto návyky obzvláště rizikové a mohou se vyvinout časem ve spánkové poruchy.
Večer by měl být ostatně příležitostí pro to, aby rodina byla pohromadě a lidé si mohli večer užít společné chvíle. Pokud někdo sleduje mobil, je dost pravděpodobné, že si u toho nevykládá se svým partnerem ani se nevěnuje dětem. Společné sledování pohádky před spaním přitom dříve, v dobách před příchodem mobilních telefonů, patřilo k běžným rituálům většiny rodin. Dnes je bohužel situace jiná a mobily ničí nejen náš spánek, ale stále častěji také naše mezilidské a rodinné vztahy.
Zdroje: idnes.cz, koreaherald.com, seznamzpravy.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]