Společnost IBM vytvořila revoluční integrovaný obvod. Má změnit elektroniku

Společnost IBM uvádí, že se jedná o průlomovou technologii, která navždy změní naše smartphony. Nový čip je nejen velmi malý, rychlý a efektivní, ale také energeticky efektivní.

IBM představila prototyp 2-nanometrového systému. Je o 45 procent rychlejší a o 75 procent energeticky efektivnější než předchozí řešení. Je to zatím demo verze, ale nová technologie výroby čipů má přinést výrazné zvýšení jejich výkonu a výrazné snížení spotřeby energie.

V současné době IBM používá 7-nanometrový čip. Uvedení nové technologie na trh bude pravděpodobně trvat několik let. IBM, kdysi největší výrobce čipů na světě, nyní outsourcuje výrobu velkého množství integrovaných obvodů pro korejský Samsung.

Proces výroby počítačových čipů se měří v nanometrech (nm) – menší počet obvykle představuje další generaci.

2nm čipy budou menší a rychlejší než dnešní 5nm čipy, které se právě objevují v prémiových smartphonech, jako jsou modely iPhone 12, a 3nm čipy. Nový čip pojme až 50 miliard tranzistorů na desce velikosti nehtu.

Použití 2 nm čipů v chytrých telefonech má zabránit tomu, aby musely být dobíjeny tak často jako nyní. Baterie vydrží až čtyři dny i přes intenzivní používání, uvádí IBM.

Díky novým čipům se také zrychlí provoz aplikací a programů, zrychlí se připojení k internetu, zvýší se rychlost překladových programů na noteboocích a zvýší se tempo rozpoznávání překážek a reakce na překážky v autonomních vozidlech – včetně autopilota auta. Jejich použití navíc sníží uhlíkovou stopu datových center, která jsou zodpovědná za jedno procento celosvětové spotřeby energie.

Nové čipy však především výrazně urychlí vývoj umělé inteligence, 5G technologií a biotechnologií.