Sovětský tank T-72, který byl spatřen v USA, byl renovován v Česku

V USA byl spatřen další tank sovětské výroby na přívěsu, o čemž informoval server The Drive. Tentokrát se jednalo o model T-72, ukrytý pod plachtou. Podle amerického webu by mohlo jít o jeden z 90 strojů, které se jedna česká firma zavázala renovovat pro ukrajinské ozbrojené síly. Připomínáme, o jaké tanky se jedná.

V dubnu 2023 byl spatřen na jedné ze silnic v americkém státě Louisiana ruský tank T-90A. Server Eurasian Times potvrdil, že se jedná o stroj, který 25. září 2022 zabavila 92. samostatná mechanizovaná brigáda ukrajinských ozbrojených sil v obci Kurylovka v Charkovské oblasti. Na seznam ruských tanků, které se dostaly do USA, lze přidat také tank T-72. Tento tank byl spatřen spatřil ve státě Nevada. Tank vypadal kompletně vybavený čelním reaktivním pancířem.

Není přesně známo, za jakým účelem se stroj do USA dostal a jaká je jeho historie. Podle jedné z teorií se jedná o speciální prototyp T-72M1, který pro Ukrajinu vyrobila česká společnost Excalibur Army. Tato verze, označená jako T-72 M5 Scarab, používá nový výbušný reaktivní pancíř Kontakt-1 ERA, který byl namontován na přední části korby a kolem věže. Změnil se také kanon na hladkohlavňový kanon 2A46M ráže 125 mm. Může střílet třemi typy munice, včetně střel APFSDS, HEAT-FS a HE-FRAG.

Na českém tanku T-72 se zlepšila i celková životnost stroje. Tank T-72 používá vznětový motor V-84-1 o výkonu 840 koní. Stroj se může pohybovat maximální rychlostí 60 km/h a má maximální dojezd přibližně 500 km. Lze tedy říci, že český T-72 je vylepšenou verzí populárního tanku, který je stále ve výzbroji mnoha zemí.

Zdroj: redakce, thedrive.com, eurasiantimes.com