Sonda Voyager 1 „šílí“. Odesílá nesrozumitelná data. Co to znamená?

Sonda Voyager 1 je ve vesmíru již téměř 45 let. Nedávno si vědci všimli, že začala vysílat nesrozumitelné informace o své poloze, píše server The Verge.

Sonda Voyager 1 byla vypuštěna do vesmíru v roce 1977. Jejím úkolem bylo studovat Jupiter, Saturn a měsíce těchto planet. Po téměř 45 letech pobytu ve vesmíru se na sondě objevila porucha, která vědce vyvedla z míry.

Voyager 1 začal posílat na Zemi nesrozumitelná data. Suzanne Doddová, projektová manažerka programu Voyager v Laboratoři tryskového pohonu NASA, kterou citují novináři z webu engadget.com, říká, že samotné načasování poruchy sondy není překvapivé. Je ve vesmíru mnohem déle, než plánovali plánovači mise. Navíc se nachází v prostředí s vysokou radiací, kde dosud žádná kosmická loď neletěla.

Vyřešení problému, kdy Voyager 1 vysílá nesrozumitelné zprávy, může být obtížné, protože je nyní od Země vzdálen více než 23 miliard kilometrů. Sonda je v současné době od naší planety vzdálena asi třikrát více než od Pluta.

Voyager 1 je prvním člověkem vyrobeným objektem, kterému se podařilo opustit sluneční soustavu. Světlo tuto vzdálenost urazí za 20 hodin a 33 minut. Oběma stranám proto trvá komunikace se sondou přibližně dva dny.

NASA je pravděpodobně schopna závadu opravit programově, ale v tuto chvíli to nelze s jistotou říci. Pravděpodobně bude nutné provést změny v softwaru nebo v jednom z redundantních systémů. Je však možné, že závadu nelze odstranit. V takovém případě se NASA bude muset „přizpůsobit“ chybám vyslaným sondou Voyager 1.

Sondy Voyager 1 a Voyager 2 jsou ve vesmíru od roku 1977. Bez ohledu na probíhající závadu budou oba objekty brzy odstaveny. Jsou poháněny plutoniem 238, které se rozpadá. Podle vědců nebude mít od roku 2025 ani jedna ze sond dostatek plutonia pro další řádný provoz.

Zdroj: theverge.com