Singapurští vědci vyvinuli umělé červí střevo, které rozkládá plasty

Tým vědců z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU Singapore) vyvinul umělé červí střevo, které rozkládá plasty, a nabízí tak naději na metodu inspirovanou přírodou, jak řešit celosvětový problém znečištění plastem.

Vědci demonstrovali novou metodu urychlení biodegradace plastů krmením červů plasty a kultivací mikrobů, které se nacházejí v jejich střevech.

Předchozí testy ukázaly, že červ Zophobas atratus dokáže přežít na dietě z plastů, protože jeho střeva obsahují bakterie schopné rozkládat běžné typy plastů. Jejich použití při zpracování plastů však bylo nepraktické kvůli pomalé rychlosti krmení a náročnosti údržby červů. Vědci z NTU nyní ukázali způsob, jak tyto problémy překonat, a to tak, že izolovali střevní bakterie červa a použili je k této práci bez nutnosti velkého chovu červů, uvádí portál Phys.

Jeden červ dokáže za svůj život spotřebovat jen asi pár miligramů plastu, takže si představte, kolik červů by bylo potřeba, kdybychom se na ně měli spolehnout při zpracování našeho plastového odpadu. Nová metoda tuto potřebu eliminuje tím, že z rovnice odstraňuje červa.

Poté, co vědci nakrmili červy plasty, odebrali z jejich střev mikrobiomy a inkubovali je v baňkách obsahujících syntetické živiny a různé typy plastů, čímž vytvořili „umělé střevo červa“. Po dobu šesti týdnů nechali mikrobiomy růst v baňkách při pokojové teplotě.

Výzkumníci tvrdí, že položili základ pro vývoj biotechnologických přístupů, které využívají střevní mikrobiomy červů ke zpracování plastového odpadu.

V dalších krocích chtějí vědci pochopit, jak bakterie ve střevě superčerva rozkládají plasty na molekulární úrovni. Pochopení tohoto mechanismu pomůže vědcům konstruovat bakteriální společenstva rozkládající plasty tak, aby v budoucnu účinně rozkládali plasty.

zdroj: Phys