Senzační objev: Nové palivo pro jaderné elektrárny je levnější než uran a bez radioaktivního odpadu

Jaderná energie by mohla hrát klíčovou roli v boji proti změně klimatu. Je čistší než fosilní paliva a spolehlivější než obnovitelné zdroje, napsal web Freethink.

K výrobě elektřiny štěpí jaderné reaktory pomocí uranu atomy a uvolňují energii. Uran přímo ze země není ideální a musí se takzvaně „obohacovat“ na uran-235. Tento proces je komplikovaný a hodně nákladný. Po jaderném palivu také zůstává v elektrárnách jaderný odpad. Je vysoce radioaktivní a nikdo dodnes neví „co s ním“.

Obohacený uran tudíž není zrovna ideálním palivem. Nyní výzkumníci v USA vyvinuli nové jaderné palivo ANEEL (Advanced Nuclear Energy for Enriched Life), o kterém tvrdí, že by se kvůli němu ani nemusela upravovat většina stávajících reaktorů. Vědci z několika univerzit na vývoji spolupracovali s americkým ministerstvem energetiky a společností jaderného inženýrství CCTE z amerického Chicaga.

Palivo se vyrábí z Thoria, což je prvek, který se vyskytuje v přírodě daleko hojněji než uran a lze jej dokonce levně získat i z mořské vody. Generuje přitom více energie než obohacený uran a produkuje jen nepatrné množství odpadu. Vědci dokončují rozsáhlé testování a pokud palivo splní všechny bezpečnostní normy, může nahradit uran v desítkách kompatibilních jaderných reaktorech po celém světě.

Z jedné tuny thoria lze vyrobit stejné množství energie jako z 200 tun uranu nebo 3,5 milionu tun uhlí. Ekologický aktivista Philip Owen ze skupiny GeaSphere řekl, že jaderné reaktory nové generace s thoriem jako zdrojem paliva jsou nejúčinnějším způsobem dekarbonizace v energetickém sektoru.

Zdroj: Freethink