Sada Quicksink mění „hloupé“ bomby na ničitele lodí

Výzkumná laboratoř amerického letectva (AFRL) prokázala, že bomby shazované ze vzduchu jsou schopny potopit loď s účinností torpéda odpalovaného z ponorky, a to za zlomek ceny. Dne 28. dubna potopil stíhací letoun F-15E Strike Eagle v Mexickém zálivu plavidlo v plné velikosti s použitím jediné 907 kg munice GBU-31 Joint Direct Attack Munition (JDAM), píše server New Atlas.

Útoky na lodě bombami nejsou novinkou. V roce 1921 zahájil brigádní generál americké armády Billy Mitchell revoluci v námořní válce, když provedl zkušební bombardovací útok, který potopil zajatou německou bitevní loď. Potopení lodi, zejména velké s dvojitým trupem a vodotěsnými oddíly, však není jen otázkou shození výbušniny na palubu, ale umístění nálože tam, kde může jediným výstřelem způsobit největší škody.

To je důvod, proč je nejvhodnější protilodní zbraní těžké torpédo odpalované z ponorky, jako je americké torpédo Type 46, které dokáže na cíl dopravit 96,8 lb (43,9 kg) vysoce výbušné trhaviny PBXN-103. V ideálním případě je osudným místem bod přímo pod kýlem, i když v malé vzdálenosti od trupu. Když torpédo dosáhne tohoto místa, magnetická, časová nebo dálkově ovládaná rozbuška odpálí nálož a vytvoří tlakovou vlnu, která zlomí hřbet lodi a pošle ji ke dnu.

Nevýhodou je, že ponorky nejsou vždy k dispozici v krátkém čase a že jeden výstřel stojí 1,2 milionu dolarů, v přepočtu cca 26 milionů Kč. Jako alternativu zřídily AFRL a integrovaný testovací tým letecké základny Eglin Joint Capability Technology Demonstration (JCTD) Quicksink, aby otestovaly potenciálně nákladově efektivnější a flexibilnější alternativu založenou na systému JDAM.

Zjednodušeně řečeno, JDAM je sada, která mění neřízenou „hloupou“ gravitační bombu na řízenou přesnou munici. Skládá se z límce, který obepíná hlavní tělo bomby, a z ocasní jednotky pro navádění, která využívá GPS a inerciální naváděcí systém.

Pro Quicksink byl balíček JDAM upraven novou vyhledávací jednotkou a architekturou WOSA (Weapon Open Systems Architecture), aby poskytl potřebnou přesnost k potopení cílové lodi za cenu pouhých 300 000 dolarů za náboj. Kromě toho by systém umožnil zasadit více úderů proti stacionárním nebo pohyblivým cílům na mnohem větší ploše, než by zvládla ponorka ve stejném časovém horizontu.

Zdroj: newatlas.com