Rusové si „sestřelili“ vlastní nejmodernější stíhačku Su-57. Jak to dokázali?

Stíhací bombardér Su-57 je prvním novým ruským stíhacím letounem od konce studené války. Měl být ve stejné kategorii jako americký F-22 Raptor a čínský J-20 Mighty Dragon. Místo toho je stíhačka ve vývojovém limbu a díky Putinově válce na Ukrajině se v dohledné době do masové výroby nedostane, uvádí server Popular mechanics.

Su-57, představený v roce 2010, měl být původně prvním ruským stíhacím letounem páté generace, letounem schopným plnit úkoly vzduch-vzduch i vzduch-země a zároveň zůstat nezachycený nepřátelskou protivzdušnou obranou. Dnes je tento futuristický stíhací bombardér ještě daleko od zařazení do služby v ruských vzdušných a kosmických silách.

Su-57 má být skvěle vyzbrojen

Su-57 má splňovat všechny požadavky na stíhací letouny páté generace, včetně radarové neviditelnosti, schopnosti letět nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování, pokročilé avioniky a výkonného vícerežimového radarového systému.

„Felon“ je navržen tak, aby dokázal zasáhnout protivníka ve vzduchu i na zemi a zároveň zůstal neviditelný, a stejně jako F-22 Raptor skladuje výzbroj ve čtyřech vnitřních zbraňových prostorech, včetně dvou velkých hlavních a dvou malých. Hlavní zásobníky jsou schopny nést velké rakety vzduch-vzduch, jako jsou radarem naváděné rakety vzduch-vzduch středního doletu K-77M. Mohou nést také protiradiolokační střely pro zaměřování pozemních radarů, elektroopticky naváděné bomby a protilodní střely. Letoun může nést zbraně externě na křídlech a trupu, pokud není problémem stealth.

Su-57 pravděpodobně ponese také Vympel R-73, hypersonickou střelu vzduch-vzduch dlouhého doletu určenou k sestřelování velkých podpůrných letounů nepřítele. Su-57 vyzbrojený R-73 by se pokusil proniknout obranou USA a NATO, proplížit se kolem letounů včasné výstrahy a bojových leteckých hlídek a zaútočit přímo na letouny včasné výstrahy nebo tankery. Protivník, který by byl zbaven letounů včasné výstrahy, by byl nucen zapnout radary svých stíhaček, čímž by se stal snáze odhalitelným. Zničení tankeru by zkrátilo dobu a vzdálenost, kterou mohou nepřátelské letouny uletět, a donutilo by je operovat blíže ke svým základnám.

Proč se nezapojil do bojů na Ukrajině?

Rusové ve válce na Ukrajině nasadili spoustu typů stíhaček. Jedno letadlo ale chybí ve válce úplně, a to stíhačka Su-57, známá v NATO jako „Felon“. Měla být první z nové generace ruských stíhaček, která by se zcela odklonila od modernizovaných konstrukcí z dob studené války, jež plnily řady ruského vojenského letectva. Su-57, první ruský stíhací letoun navržený od počátku s ohledem na technologii stealth, měl být takzvaným stíhacím letounem páté generace, ve stejné technologické kategorii jako americké stíhačky F-22 a F-35 a čínské J-20.

Podle všeho je Su-57 slušná stíhačka páté generace, ale kvůli vysokým nákladům a z technických důvodů jich nebylo postaveno mnoho. Suchoj má více než půlstoletí zkušeností se stavbou bojových letadel pro Sovětský svaz a Rusko. Vývoj Su-57 opakovaně brzdil nedostatek financí a technické problémy, protože se projevily důsledky dlouhé přestávky Ruska ve vývoji stíhaček. Rusko nikdy předtím nestavělo stíhací letoun od základu a potřebné motory Izdelije 30 měly být připraveny až sedm let po prvním letu.

Mezitím počet letadel, která Rusko plánovalo pořídit, prudce klesl ze stovek na pouhých 76. V publikaci Flight International’s 2022 World Air Forces je uveden pouze jeden Su-57 ve službě ruských vzdušných a kosmických sil. Nově uvalené sankce na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu pravděpodobně zničí národní ekonomiku a zůstává otázkou, zda si Rusko může všech 76 letadel ještě dovolit. Pokud se tak nestane, Su-57 by se mohl stát jedním z prvních letounů, který bude sestřelen vlastní zemí, obětí vlastní agrese. Jednoduše řečeno, Rusko má těchto letounů příliš málo, než aby mohlo riskovat sestřelení byť jednoho jediného.

Zdroj: Popular mechanics