Rusko používá zakázaný bílý fosfor. Způsobuje nepředstavitelné utrpení. Proč je zakázaný?

Ruská invaze na Ukrajinu nejde cestou těch, kteří jsou u moci. V důsledku toho se Rusové uchýlili k barbarské taktice ničení měst, aby zlomili odpor ukrajinské společnosti, informuje server JPost.

Rusové k tomuto účelu používají kazetovou munici, jejíž použití v městských oblastech není ničím jiným než válečným zločinem, stejně jako použití termobarických zbraní. Dnes se však objevily důkazy o použití munice s bílým fosforem Rusy u města Popasna v Luhanské oblasti.

Bílý fosfor, stejně jako jiné zápalné zbraně, jako je napalm nebo termit, spadá pod Úmluvu o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní ze dne 2. prosince 1983, která povoluje jeho použití pouze jako signální látky.

Bílý fosfor se díky své vysoké reaktivitě při kontaktu s kyslíkem samovolně vznítí, jak je vidět na videu výše. Kromě toho může hořet při teplotách přesahujících 1 000 °C i pod vodou a jedinou záchranou pro člověka je jednoduše vyříznout část těla obsahující hořící látku.

Jako by to nestačilo, při spalování bílého fosforu vzniká vysoce toxický a žíravý plyn, dekaoxid tetrafosforečný, který se dokonale rozpouští ve vodě za vzniku kyseliny fosforečné. Pokud člověk v oblasti ostřelování přežije a neuhoří zaživa, čeká ho pomalá agónie způsobená oblakem žíravého plynu, který rozpouští mimo jiné plíce (to platí zejména pro uzavřené oblasti).

Zdroj: jpost.com