Rusko oživilo bombu FAB-1500 staré konstrukce moderním naváděním

Ve světě moderního vojenství, kde se zdá, že každý den přináší nový průlom nebo zbraň, je občas zapomenuto na technologie, které mají své kořeny hluboko v minulosti. Rusko, dlouhodobě považované za jednu z předních vojenských mocností, nedávno znovu upoutalo pozornost světa uvedením bomby FAB-1500 s modulem UMPK.

Tato kombinace staré konstrukce a moderního navádění oživuje koncept „městského torpédoborce“, což naznačuje obrovskou ničivou sílu, kterou Rusko drží ve svém arzenálu, píše portál Defence Express.

Bomba FAB-1500 pochází z období druhé světové války a vyniká mimořádnou údernou silou. S hmotností 1,5 tuny, z čehož téměř 700 kg tvoří výbušnina TNT, není žádné polní opevnění, které by mohlo odolat jejímu výbuchu. Díky schopnosti proniknout hluboko do země a vytvořit obrovský oblak ohně spolu s čelem rázové vlny o extrémně vysokém tlaku je schopna zničit rozsáhlé oblasti.

Rusko však nezůstalo u pouhého obnovení staré zbraně. Začalo montovat konverzní sady UMPK (Unifitsirovannogo nabora Modulei Planirovanie i Korrekcii), čímž z FAB-1500 učinilo klouzavou přesnou zbraň. Tento modul obsahuje inerciální a družicový navigační systém spolu se sklopnými křídly a řídicími plochami, což bombě umožňuje zasáhnout cíl s přesností přibližně 10 metrů ze vzdálenosti až 70 km.

Tato transformace klade důraz na strategickou proměnu vojenských taktik. Místo hromadného bombardování se dá očekávat cílenější a přesnější nasazení, což může znamenat zvýšení efektivity s nižšími vedlejšími škodami. Vzhledem k tomu, že bomby mohou být shazovány z velké výšky, dosahují při shození vysoké rychlosti a jejich ocelový plášť je odolný vůči poškození způsobenému typickými protiletadlovými zbraněmi.

Zdroj: Defence Express