Robot do každé domácnosti. Amazon představil robota Astro

Společnost Amazon v úterý večer představila nová zařízení pro chytrou domácnost. Amazon měl v rukávu také zvláštní eso. Robota, který je vybaven hlasovým asistentem Alexa a dokáže se samostatně pohybovat po celé domácnosti. Jmenuje se Astro, napsal web Future Zone.

Robot se samostatně pohybuje v domácnosti svého majitele. K tomu musí přesně znát své okolí nebo ho zaznamenávat a registrovat, podobně jako robotický vysavač. K tomu mu mimo slouží výsuvný stativ, na jehož konci je kamera, která mu umožňuje vidět vše z vyšší perspektivy. Amazon jej nazývá periskop.

Astro se také nabíjí podobným způsobem jako robotický vysavač, a to prostřednictvím dokovací stanice, kde se „ukládá“ ke spánku.

Ovládání pomocí hlasu nebo aplikace

Astro má například dohlížet na váš domov, když tam nejste. Robot by měl být také schopen rozpoznat například požární poplach a upozornit jeho majitele. Malého robota lze využít také k hlídání dětí či domácích zvířat.

Díky rozpoznávání obličeje rozpozná Astro i členy rodiny a může jim tak poskytovat informace přizpůsobené jejich potřebám. Protože je Astro vybaven displejem jako „obličejem“, lze jej použít i pro videohovory.

Ochrana osobních údajů

Společnost Amazon si je vědoma, že autonomně jednající robot s kamerami a mikrofonem by mohl vyvolat obavy o ochranu soukromí. V tiskové zprávě zdůrazňují, že kameru i mikrofon, stejně jako celého robota, můžete deaktivovat stisknutím tlačítka.

Přenos obrazu a zvuku musí být signalizován jasně rozpoznatelnou LED diodou na periskopu. A když je systém Astro probouzen slovem, sděluje to prostřednictvím vizuálního indikátoru.

Cena a dostupnost

Astro má na začátku stát 1450 amerických dolarů. Zařízení bude zatím k dispozici pouze v malém množství a bude ho možné zakoupit pouze s pozvánkou. Zatím je ale nepravděpodobné, že bude robot k dispozici v Evropě. V současné době nejsou k dispozici žádné informace o uvedení na trh ani o ceně mimo USA.

Zdroj: Futurezone.at