Revoluce ve školství schválena: Ministerstvo nařídilo zrušení špatných známek
Jak to tak vypadá, školáci už brzy nebudou mít v žákovských knížkách žádné známky. Jejich výkon bude ve škole hodnocen učitelem pouze slovně. Na mnoha školách je už tento postup zaběhlý a přidávají se další. Primárním důvodem je, aby děti nebyly demotivované špatnými známkami.
Sice se to nezdá, ale přejít od známkování ke slovnímu hodnocení není pro učitele zrovna časově příjemná záležitost. „Pokud bude chtít učitel hodnotit slovně, musí od začátku sbírat informace jiným způsobem než prostým známkováním. Je to samozřejmě pracnější,“ řekl k celé situaci podle serveru Seznam.cz např. školní inspektor Tomáš Zatloukal. Zároveň si ale tento typ hodnocení chválí. Podle něj získají rodiče od učitele o svém dítě kompletnější informace a také zpětnou vazbu na jeho výkon ve škole.
Jedná se o inovaci školství. Známky prý nejsou potřeba
Podle členky týmu Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Julie Grombířové, není známkování dítěte třeba. Na vysvědčení by mělo být uvedeno hlavně slovní hodnocení. Inovace má primárně za úkol snížení demotivace dítěte v případě obdržení špatné známky. Právě laboratorní základní škola Labyrinth v Brně nabízí vysvědčení s hodnocením v tzv. čtyřstupňové škále. V praxi vypadá toto čtyřstupňové hodnocení tak, že např. v kolonce Angličtina rodiče na vysvědčení najdou informace o tom, jak jejich dítě ovládá jazyk, jak se umí vyjadřovat písemně a jestli dobře rozumí mluvenému anglickému slovu.
Pětku už v žákovské nenajdete
Rušení známek se už dnes dotýká zejména prvních tříd základních škol. Někteří učitelé už do testů známky nevpisují. Používají ale určitou škálu hodnocení, kde ukazují a popisují, jak žák testovanou látku zvládnul. Na mnoha školách v Česku už tedy učitelský sbor preferuje styl slovního hodnocení. Stále se ale vedou „spory“ mezi žáky samotnými. Někdo známky vyloženě nechce, jinému známky nevadí. Některé děti mohou být dokonce smutné, že už v žákovské knížce nevidí jedničku, na kterou se tolik učily. V „žákovských“ se už teď neobjevují ani horší známky jako jsou pětky. Děti by prý kvůli takovým známkám pak měly špatnou náladu a nechtěly se dál učit.
Největším problémem slovního hodnocení může být čas. Učitelé toho mají na svých bedrech už tak naloženo hodně. Testy mnozí z nich opravují mimo pracovní dobu doma. Kde tedy najít čas ještě na slovní hodnocení, pokud má učitel na starosti třeba třicet žáků za den? Tato inovativní reforma ministerstva školství navíc může tížit i některé rodiče. Většina z nich totiž stále dává přednost známkování svých dětí. „Jestli je cílem ministerstva školství méně výkonové školství, začít od známek je poměrně pošetilé. Ale rozumím tomu, že je to nejjednodušší i nejméně finančně náročné,“ nechala se slyšet pro Denik.cz jedna ze středoškolských češtinářek Jana Šindlerová.
Zákaz známek v prvních třech ročnících
Ministerstvo školství je už tedy rozhodnuté zrušit známkování dětí v prvních třech ročnících školy. Podle Ministerstva známky deformují vztah dítěte ke škole a žák by měl být hodnocen spíše kriteriálně. Učitelé však budou muset sledovat výkon žáčka celý školní rok, a to průběžně. Budou mít na starost sledovat jeho pokrok a místo jedné známky bude mít dítě na konci školního roku ve výpisu z vysvědčení např. pět různých hodnocení z každého předmětu.
Pro učitele to v praxi znamená, že bude muset své žáky zkoumat ze všech pohledů. Prvňáček už třeba nedostane čtverku, protože nezvládl dobře úkol z psaní. Dostane od učitele určité hodnocení, které mu napoví, že v tomhle směru by se měl ještě víc zlepšit a snažit. Že je zkrátka v psaní slabší. Experti se v tomto případě shodují, že pokud malé dítě dostane špatnou známku, způsobí to v něm jisté pnutí, strach a pocit selhání. Právě z toho důvodu se špatné známky díky nové inovaci školství ruší a vůbec známkování celkově. Na oficiální zrušení si ale ještě nějakou dobu počkáme.
Zdroje: seznamzpravy.cz, denik.cz, denik.cz/skolstvi, eduin.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]