Pstruzi potoční v českých řekách jsou závislí na pervitinu, který do řek přichází z odpadních vod. Evropský žebříček vede Ostrava

Šetření prováděné v loňském roce českými vědci odhalilo, že pstruzi potoční se stávají závislými na metamfetaminu (pervitinu), který byl konzumován a poté vylučován lidmi. Tyto látky se do řek dostávají prostřednictvím odpadních vod, uvádí se na serveru Englishelpais.

Podle výsledků výzkumu, publikovaného v létě 2021, se u ryb po konzumaci metamfetaminu na krátkou dobu zvýšila mozková aktivita, zatímco při abstinenci se mozková aktivita snížila. „Odměny odvozené od touhy po drogách u ryb by mohly nahradit přirozené odměny, jako je hledání potravy nebo páření,“ říká Pavel Horký, profesor zoologie na pražské České zemědělské univerzitě.

K těmto závěrům dospěl tým, vedený Horkým, na základě experimentu, v němž vědci měřili míru závislosti na pervitinu u ryb. Vědci rozdělili 120 pstruhů potočních do dvou nádrží naplněných 350 litry vody na osm týdnů. Jedna z nádrží obsahovala stovky nanogramů amfetaminu na litr, což je stejná koncentrace drogy, jaká se vyskytuje v českých řekách.

Po osmi týdnech vědci amfetamin z experimentální nádrže odstranili a po dobu deseti dnů náhodně analyzovali chování ryb, aby zjistili známky závislosti a abstinence. Za tímto účelem vytvořili nádrž se dvěma mřížkami, které simulovaly tok řeky. Na jedné straně měly ryby možnost plavat ve vodě kontaminované stejným množstvím amfetaminu, kterému byly předtím vystaveny. Na druhé straně byla voda bez obsahu drogy.

„Běžné ryby nevykazovaly žádnou preferenci pro jednu nebo druhou stranu nádrže, zatímco pstruzi, kteří byli opakovaně vystaveny působení drogy, se rozhodly zůstat ve vodě, která obsahovala metamfetamin,“ uvádí se v závěru studie. Výzkum také odhalil, že v mozkové tkáni zvířat byla zjištěna vysoká hladina psychoaktivní látky a že po několika dnech abstinence byly postižené ryby méně aktivní než ostatní. To podle výzkumného týmu může „snížit pravděpodobnost jejich přežití a reprodukce„.

Závěry studie jsou znepokojivé. „Naše výsledky naznačují, že emise nelegálních drog do sladkovodních ekosystémů způsobují u ryb závislost a mění preference stanovišť. Toto chování může mít nepříznivé důsledky na úrovni jednotlivce i populace,“ tvrdí Horký.

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu v roce 2018 uvedl, že metamfetamin je nejpoužívanější syntetickou drogou na světě a že jeho spotřeba v posledních několika letech exponenciálně vzrostla. V roce 2005 bylo zabaveno 25 tun této drogy, zatímco v roce 2016 to bylo už 159 tun.

Zjištění Horkého a jeho týmu jsou podobná zjištěním americké výzkumné skupiny, která nedávno prokázala, jak amfetaminy mění základy života v řekách Severní Ameriky. Podle této studie narkotika v odpadních vodách ovlivňují řasy, bakterie a říční hmyz.

Výzkumy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) potvrzují, že množství metamfetaminu v českých odpadních vodách je nejvyšší v Evropě. Centrum analyzovalo odpadní vody v 80 městech ve 25 evropských státech. Česká města obsadila prvních pět míst na evropském žebříčku. Nejvyšší stopy metamfetaminu byly nalezeny v odpadních vodách Ostravy, Brna, Českých Budějovic, Karlových Varů a Prahy v uvedeném pořadí. Droga, která je v ČR známá jako „pervitin“, se u nás vyrábí v nelegálních laboratořích a pašuje do dalších evropských států.

Zdroj: english.elpais.com