První snímek pořízený teleskopem Jamese Webba je na světě. Celý tým z NASA je u vytržení

Vesmírný dalekohled Jamese Webba pořídil svou první fotografii. Snímek, který zveřejnila společnost NASA, je kompozitem (složením mnoha snímků), který zachycuje světlo jedné hvězdy v odrazu zrcadla dalekohledu. Je to vlastně takové selfie Webbova teleskopu.

Michael McElwain, vědecký pracovník projektu Space Flight Center NASA říká, že tento snímek představuje milník pro projekt, který probíhá již desítky let. „Vypuštění teleskopu do vesmíru bylo samozřejmě vzrušující událostí, ale pro vědce a optické inženýry je vrcholný okamžik právě tento první snímek.“

Podle webu InterestingEngineering, je objektem fotografie jasná hvězda v souhvězdí Velké medvědice, HD 84406. Na noční obloze se objevuje hned napravo od Velkého vozu. Inženýři vybrali právě tuto hvězdu, protože v blízkosti nejsou žádné jiné, které by mohly obraz svým zářením narušit.

Webbův teleskop začal pořizovat snímek 2. února. Během 25 hodin se zaměřil na 156 pozic ve vesmírném prostoru. Deset detektorů pořídilo celkem 1 560 snímků, z kterých byla vytvořena mozaika o velikosti asi 2 miliard pixelů.

Pořízení tolika dat hned první den vyžadovalo, aby všechny systémy zpracování dat zde na Zemi dobře spolupracovaly s observatoří ve vesmíru hned od začátku. V současnosti každá část primárního zrcadla funguje jako svůj vlastní dalekohled.

Identifikovali jsme všech 18 bodů a dalším krokem je vytvořit z nich pole, abychom určili, jak je třeba každé ze zrcadel zaostřit a naklonit, aby byla zarovnaná,“ říká Feinberg, hlavní výzkumný pracovník optického dalekohledu. „Nakonec budou zrcadla fungovat společně jako jeden celek a teleskop začne pořizovat snímky v mnohem vyšší kvalitě.“

Zdroj: blogs.nasa.gov, interestingengineering.com