Přízračná zjevení na noční obloze září tento týden nejjasněji za posledních 15 let. Co jsou tyto objekty zač?
Na noční obloze byly v uplynulém týdnu pozorovány přízračné mraky. Bizarní záznamy o těchto zářících materiálech byly zaznamenány v různých zemích, včetně Spojených států, Evropy a Kanady. V nové studii vědci vysvětlují, proč k tomuto jevu dochází a proč se jasná světla objevují až po západu slunce na obzoru.
Podle odborníků jsou tyto objekty vzácné mraky, které se objevují za vhodných atmosférických podmínek. Noční zářivé mraky, kterým se také přezdívá „noční zářivé mraky“, jsou neobvyklé a pravděpodobně se jedná o nejsušší mraky, které se vznášejí nad naší planetou, uvádí web The Science times. Ukazují se výhradně v noci a jsou natolik nepolapitelné, že v posledních 15 letech nebyly na mnoha místech zeměkoule pozorovány.
Podle nejnovějších údajů ze satelitních dat by se tyto noční mraky mohly znovu objevit v průběhu prvního červencového týdne, tvrdí odborníci.
Občas se sice stane, že se mraky zhmotní i mimo sezónu, ale většina pozorování by se mohla odehrát pouze v polárních oblastech a také v nižších zeměpisných šířkách planety. V minulých dnech se mraky údajně vyskytovaly na noční obloze ve Velké Británii, Dánsku, Washingtonu, Albertě a Oregonu, informuje The Spokesman-Review. Ve všech potvrzeních se uvádí, že mraky jsou nejlépe zachytitelné z jasného horizontu a při pohledu na severní oblohu.
Beautiful display of Noctilucent Clouds this AM… #wawx @NWSSeattle @ScottSeattleWx @ShannonODKOMO @KClarkWx @Rebecca_Weather @WxMikeEverett @AClaibonWx @MorganKIRO7 @KIRO7Seattle @WxVillegas @abbyacone @ErinMayovsky @timdurkan @WeatherNation
— Skunkbayweather (@Skunkbayweather) July 1, 2022
Best Here: https://t.co/FRmnhH7wHa pic.twitter.com/Li1wPnnC2b
Co jsou to noční mraky?
Noctilucentní mraky, tzv. polární mezosférické mraky, se běžně objevují, když se v kalendáři objeví letní období. V tomto období se zhmotňují zhruba 80 kilometrů nad atmosférickými oblastmi známými jako mezosféra. Původcem těchto vzácných mraků jsou vodní páry, které se v těchto rovinách shromažďují kolem meteorického prachu, který nakonec zmrzne a vytvoří ledové krystalky.
Když se ledové objekty z oblohy spojí, dává to vzniknout oblakům, které při dopadu slunečních paprsků za soumraku nebo za svítání abnormálně září nádechem bílých a modrých odstínů. Vzhledem ke své výšce mohou noční mraky odrážet ultrafialové světlo ze Slunce, i když zapadne, a to způsobuje, že třpyt osvětluje tyto mraky v nižších vrstvách atmosféry.
Zdroj: sciencetimes.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]