Průlomová léčba rakoviny konečníku! Lékaři jsou ohromení, vyléčili se všichni pacienti

Výsledky studie imunoterapeutických léků, kterou provedlo centrum pro rakovinu Memorial Sloan Kettering (MSK) na 12 pacientech s rakovinou konečníku, ohromily lékaře svou 100 % účinností. Tato převratná léčba slibuje velké naděje pro léčbu rakoviny konečníku. 

Podle webu InterestingEngineering lék zvaný dostarlimab se již k léčbě rakoviny používal, ale nikdy ne proti nádorům konečníku. Tento první výzkum ale dospěl k průlomovému objevu, u každého pacienta s rakovinou konečníku byla léčba 100 % úspěšná. „Věřím, že je to poprvé, co se to stalo v historii rakoviny,“ řekl doktor Luis A. Diaz Jr. z Memorial Sloan Kettering Cancer Center (USA). Výsledky studie byly zveřejněny v New England Journal of Medicine.

Při experimentu byl pacientům podáván lék dostarlimab každé tři týdny po dobu šesti měsíců a všechny nádory zmizely, což bylo možné vidět pomocí MRI skenů, PET skenů, endoskopie a biopsie.

Dosud téměř tři čtvrtiny pacientů trpěly mírnými nebo středně závažnými vedlejšími účinky, jako je vyrážka, svědění, únava a nevolnost. Kromě nich ale u žádného nedošlo k opětovnému růstu rakoviny, přičemž byli sledovaní jeden rok, někteří pacienti i dva roky.

Probíhající studie zatím zahrnuje pouze 12 pacientů, z nichž všichni měli nádory s genetickými mutacemi (MMRd). Dosavadní výsledky jsou však velmi slibné, protože právě tyto nádory hůře reagují na chemoterapii a ozařování.

Současná léčba rakoviny konečníku je velmi náročná. Zahrnuje chemoterapii, ozařování a někdy i chirurgický zákrok, který u některých pacientů vede k dysfunkci střev, močových cest a sexuálních funkcí. Pacienti zapojení do této nové studie však žádný ze jmenovaných zákroků nepodstoupili.

Vědci uvedli, že i když jsou výsledky velmi slibné, je třeba ještě provést další rozsáhlé experimenty. 

Zdroj: interestingengineering.com