Proč byla předpověď polární záře neúspěšná?

Zatímco pozorovatelé na Islandu spolu s částí severní Evropy a Ruska si užívali polární záři, ostatní země včetně České republiky ji nemohly vidět. Proč byla tato předpovězená geomagnetická bouře G3 neúspěšná?

Jak píše server Wral, podobně, jako při předpovídání množství sněhu, které může přinést zimní bouře, pracují prognostici z Centra pro předpověď kosmického počasí NOAA s mnoha proměnnými, z nichž každá musí být v té správné linii, aby se zrodila významná událost. Tato bouře měla několik proměnných: magnetickou sílu a polaritu slunečního větru spolu s mírným zesílením slunečního větru, které naznačuje, že k Zemi dorazily výrony koronální hmoty (CME). Žádná z nich však nebyla natolik významná, aby vyvolala polární záři.

Účinky CME, což jsou rozsáhlé výrony plazmatu a magnetického pole ze sluneční koróny dosáhly Země kolem šesté hodiny ranní 31.10.2021. CME dosáhla úrovně geomagnetické bouře G1, ale byla příliš blízko východu Slunce na to, aby byla viditelná.

Účinky byly také příliš slabé na to, aby se tyto nabité částice dostaly hlouběji do magnetického pole Země a umožnily interakci s molekulami vzduchu vysoko v horních vrstvách atmosféry, které vytvářejí světelné projevy zelené, modré a červené barvy.

Magnetické pole Slunce bylo nasměrováno správným směrem, aby vytvořilo polární záři. Meziplanetární magnetické pole (IMF) Slunce směřovalo na jih (záporná polarita Bz), což mu umožňovalo lépe se propojit s magnetickým polem Země, které směřovalo více na sever, a umožnilo tak slunečnímu větru volněji proudit do horních vrstev atmosféry.

Stejně jako tyčové magnety nebo magnety na vaší ledničce mají magnetická pole Slunce a Země určitou orientaci. A stejně jako tyto menší magnety se i tyto velké magnety rády spojují sever s jihem, kladný se záporným.

Snad budeme mít příště větší štěstí, abychom viděli takovou polární záři, která jde vidět v severských zemích.

Zdroj: wral.com