Postrach ruských vrtulníků. Británie dodala na Ukrajinu rakety Martlet. Proč jsou tak obávané?

Velká Británie hraje velmi aktivní roli v dodávkách moderní výzbroje na Ukrajinu a co je důležité, neposílá staré zbraně jako pomoc jako řada jiných zemí. Tentokrát byla k sestřelení ruského dronu použita velmi moderní raketa Martlet, napsal server The Times.

Britové dodali značný počet protitankových řízených střel NLAW, protiletadlových kompletů Starstreak a nyní se objevilo video zachycující sestřelení ruského dronu pomocí kompletu Lightweight Multirole Missile (LMM) známého také jako Martlet. Je třeba poznamenat, že systém získal počáteční operační připravenost teprve koncem loňského roku.

LMM alias Martlet

Martlet je víceúčelový systém společnosti Thales Air Defence určený k boji proti vzdušným cílům (drony, vrtulníky), pozemním cílům, jako jsou obrněná vozidla nebo pozemním cílům, jako jsou lehké hlídkové čluny. Používá bojovou hlavici, která může fungovat jako tříštivý a demoliční prostředek nebo jako kumulativní hlavice.

Navádění je založeno na použití primárního paprsku (beam riding) odolného proti rušení, ale vyžaduje, aby střelec vedl projektil až do okamžiku zásahu, čímž ho vystaví palbě. Za zmínku však stojí, že odpalovací zařízení má nainstalovanou termokameru, která střelci pomáhá „sledovat“ cíl. Je také možné použít skládací základnu jako v případě modelu Starstreak.

Samotná střela ráže 76 mm měří na délku 1,3 m a váží pouhých 13 kg. Společnost Thales uvádí dolet 6 km pro pozemní odpalovací zařízení a 8 km pro létající platformy. Za zmínku však stojí, že Martlet je o dost pomalejší než Starstreak, dosahuje pouze 1,5 Ma (~510 m/s).

Střela obsahuje dva raketové motory, z nichž první je zodpovědný za to, aby ji střelec bezpečně vytlačil z odpalovacího zařízení, a po 10 m je odpálen hlavní motor, který střelu na 1 sekundu urychlí na maximální rychlost.

Britové chtějí, aby se Martlet používal na všech platformách, takže kromě ručních odpalovacích zařízení se má stát výzbrojí lehkých obrněných vozidel, hlídkových člunů, větších lodí a vrtulníků. Chlubí se zejména tím, že jeden vrtulník AW159 Wildcat je schopen nést až 20 univerzálních raket schopných ničit různé typy cílů. Pouze u silně pancéřovaných tankových cílů budou zapotřebí speciální protitankové prostředky.

Zdroj: thetimes.co.uk, Wikipedia