Podvodníci na YouTube našli chytrý způsob, jak ukrást peníze sledujícím. Stačí jen malá nepozornost
Stovky milionů uživatelů sledují každý den videa a klipy na YouTube. Hledají zábavu, informace, recepty a někdy i rady. Z některých materiálů se mají dozvědět, jak si zdarma stáhnout programy, které jsou teoreticky dostupné pouze za poplatek. Ti, kteří je používají, však místo toho, aby získali, mohou hodně ztratit.
Kyberzločinci si na tomto podvodu dávají stále více záležet. Od listopadu 2022 došlo k dvou- až trojnásobnému nárůstu počtu videí nahraných na YouTube, která se vydávají za výukové programy a jmenují se: „Jak stáhnout placený software zdarma“. Tam vysvětlují způsoby, jak získat aplikace, jako je Adobe Photoshop, Premiere Pro nebo AutoCAD, zdarma, jak uvedl server CloudSEK.

Ve skutečnosti však odkazy v popisech pod těmito videi vedou na soubory obsahující malware, jako je Vidar, Raccoon nebo RedLine. Jedná se o v komunitě notoricky známé spywarové nástroje, které umožňují krádež dat z počítače oběti, včetně přihlašovacích údajů, což kromě mnoha dalších hrozeb může v konečném důsledku umožnit i krádež peněz.
Podvod na YouTube získává na popularitě a důvěryhodnosti
Tento typ podvodu není ničím novým, ale v poslední době roste jeho popularita a nejspíš i účinnost. Je to proto, že kyberzločincům, kteří je vytvářejí, pomáhá umělá inteligence. S pomocí umělé inteligence jsou schopni vytvářet virtuální, ale reálně vypadající (a mluvící) průvodce, kteří uživatele provedou instalací krok za krokem. To výrazně zvyšuje důvěryhodnost těchto materiálů.

Uživatelé YouTube se v poslední době stali jedním z hlavních cílů kyberzločinců. Ti si navíc dávají záležet na přidávání falešných komentářů potvrzujících účinnost rad prezentovaných ve videích a zaplavují platformu videi tak, že její moderátoři nestíhají jejich odstraňování. Dbají také na dobrou SEO optimalizaci, mimo jiné přidáváním atraktivních klíčových slov. Zásadní je také používání nástrojů pro zkracování odkazů a cloudových disků.
Buďte opatrní a nevěřte
Uživatelům proto doporučujeme, aby si dávali pozor na to, na co se dívají a na co klikají. Především je důležité nevěřit, že existuje nějaký tajný způsob, kterým lze získat placený software zdarma.
Zdroj: redakce, cloudsek.com