Podmořská erupce lávy vytvořila sopku o velikosti mrakodrapu

Podmořská sopka se podle nejnovějších údajů tyčí 820 metrů nad oceánským dnem. Geologové o erupci na tomto místě věděli již v roce 2018, kdy došlo k záhadné sérii zemětřesení. Ve svém vědeckém časopise o tom informuje Nature Geoscience.

Po shromáždění všech seismických dat a analýze nejnovějších map mořského dna, dospěl tým vědců k závěru, že máme co do činění se sopkou vysokou necelý kilometr.

Zdroj lávy, která se neustále vylévá pod povrch, je navíc velmi hluboko. Bylo zjištěno, že zásobárna magmatu se nachází v hloubce až 55 kilometrů. To je v případě zdrojů magmatu pod oceánskou kůrou bezprecedentní.

Ukázalo se, že postupná erupce lávy u ostrova Mayotte je mladšího stáří. Při mapování mořského dna v roce 2014 geologové nenarazili na žádné stopy po erupci v této lokalitě. Sopka tedy vznikla za méně než 7 let.

Pokud se erupce lávy nezastaví, můžeme být za několik let svědky vzniku zcela nového ostrova v Indickém oceánu. Nedaleký Mayotte se totiž před miliony let zformoval úplně stejným způsobem. Výsledky byly zveřejněny ve vědeckém časopise Nature Geoscience.

Zdroj: Nature Geoscience