Na dně oceánu byl po 155 milionech letech objeven ztracený kontinent z doby dinosaurů. Rozloha takzvaného Argolandu byla srovnatelná s velikostí Spojených států

Zatímco legendární Atlantida zůstává neuchopitelným záhadným kontinentem, na dně oceánu byl nedávno objeven jiný ztracený kontinent – zvaný Argoland. Tento kontinent, starý přibližně 155 milionů let, který kdysi zaujímal rozlohu přibližně srovnatelnou se Spojenými státy, byl nalezen v Indickém oceánu a jihovýchodní Asii.

Dle portálu Miamiherald nebyl objev Argolandu úplně snadný, a jak uvádí geologové, trvalo to sedm let, než byl tento skvost sestaven. Vědci se domnívají, že Argoland se oddělil od Austrálie v období pozdní jury, v době, kdy se na planetě pohybovali brachiosauři a stegosauři. Během následujících tisíciletí se tento kontinent postupně přesunul směrem k jihovýchodní Asii, dokud nakonec zcela nezmizel. Ačkoli vědci dlouho předpokládali existenci tohoto kontinentu na základě tzv. „prázdné plochy“ zvané Argo Abyssal Plain, kterou po sobě zanechal, nikdy nebyly nalezeny žádné konkrétní stopy po této ztracené zemi.

Portál Unilad uvádí, že se však nakonec geologům podařilo identifikovat skalnaté fragmenty Argolandu ve formě tektonických „megajednotek,“ které se nacházejí na dně oceánu a vytvořily malé ostrovy. Tyto fragmenty někdejšího kontinentu, který se kdysi rozkládal na více než 3 000 kilometrů, byly „skryty pod zelenými džunglemi velkých částí Indonésie a Myanmaru.“

Tento objev umožnil geologům podrobně zmapovat postupné zániky Argolandu, který se během pozdního triasu rozpadl na souostroví. Tyto součásti postupně zaplavily oceán, což je důležitým zjištěním pro naše porozumění tomu, jak naše planeta evoluuje a jak se tvarují kontinenty. Tento proces odhaluje důležité informace o geologické historii Země, vývoji biologické rozmanitosti a klimatickým změnám.

Zdroje: Miamiherald, Unilad