Podívejte se na dramatický 25. let vrtulníku NASA Ingenuity na Marsu. Je zatím nejdelší, nejrychlejší a také nejnapínavější

Vrtulník NASA Ingenuity Mars Helicopter uskutečnil rekordní 25. let dne 8. dubna 2022. Navigační kamera na palubě rotorového letadla zachytila ​​jeho dosud nejdelší a nejrychlejší let na Rudé planetě. Vrtulník urazil 704 metrů při maximální rychlosti 5,5 metru za sekundu. Ale jeho styl letu vypadá velmi dramaticky!

„Pro náš rekordní let nám navigační kamera helikoptéry Ingenuity směřující dolů, poskytla úchvatný pocit, jaký by byl při letu 10 metrů nad povrchem Marsu rychlostí 5,5 km za hodinu,“ řekl vedoucí týmu Ingenuity, Teddy Tzanetos ze společnosti Jet NASA.

Ve videu, po dosažení výšky 10 metrů, vrtulník zamíří na jihozápad a zrychlí na svou maximální rychlost za méně než tři sekundy. Přeletí nejprve přes skupinu písečných vln a asi v polovině videa i několik skalnatých plání. Na závěr se dole objeví relativně plochý terén, který poskytuje dobré místo pro přistání. Video z letu o délce 161,3 sekundy bylo přibližně pětkrát zrychleno, čímž se zkrátilo na méně než 35 sekund.

Podle webu SciTechDaily je navigační kamera naprogramována tak, aby se deaktivovala vždy, když se rotorové letadlo dostane do vzdálenosti 1 metru od povrchu. To pomáhá zajistit, že žádný prach nahromaděný během vzletu a přistání nebude rušit jeho navigační systém.

Lety Ingenuity jsou autonomní. Inženýři z JPL je naplánují a pošlou příkazy roveru Perseverance Mars, který pak tyto příkazy předá vrtulníku. Palubní senzory, jako jsou navigační kamera, inerciální měřicí jednotka a laserový dálkoměr, poskytují během letu data v reálném čase navigačnímu procesoru Ingenuity a hlavnímu letovému počítači, které navádějí vrtulník za letu. To umožňuje vrtulníku Ingenuity reagovat na krajinu, při provádění příkazů zasílaných z roveru.

Řídící mise nedávno ztratila komunikaci s vrtulníkem Ingenuity poté, co se rotorové letadlo dostalo do stavu nízké spotřeby. Nyní, když je vrtulník zpět na příjmu a získává dostatečnou energii ze svého solárního pole k nabíjení svých šesti lithium-iontových baterií, se tým těší na jeho další let.

Zdroj: scitechdaily.com