Počítačová tomografie (CT) našla muži v mozku tasemnici

Lékaři v USA zjistili, že muži, který navštívil kliniku kvůli migréně, rostou v mozku parazitičtí červi. Dvaapadesátiletý muž byl nakažen larvami tasemnice Taenia solium, která běžně infikuje prasata.

Tímto parazitem se mohou nakazit lidé, kteří pozřou vepřové maso, které nebylo důkladně tepelně zpracováno, nebo ti, kteří konzumují trus obsahující vajíčka červa. Tyto výkaly mohou pocházet například od osoby, která již byla těmito parazity nakažena.

Konzumace vajíček nebo larev T. solium nejčastěji vede k onemocnění zvanému taeniáza, při kterém se ve střevech člověka hromadí malé uzavřené váčky neboli cysty larev tohoto červa. V tomto případě se však u muže vyvinul jiný stav, tzv. cysticerkóza, což je verze infekce, při níž se cysty usazují v jiné tkáni, například ve svalu nebo v mozku. Pokud se cysty usadí v nervovém systému, nazývá se tento stav neurocysticerkóza.

Celosvětově se odhaduje, že neurocysticerkózou trpí 2,5 až 8,3 milionu lidí. Toto onemocnění je běžné v rozvojových zemích, zejména v zemích, kde jsou prasata hlavním zdrojem potravy, a v oblastech, kde jsou špatné hygienické podmínky. Nicméně zvýšená míra mezinárodního cestování a přistěhovalectví znamená, že cysticerkóza je stále častější i v rozvinutých zemích, jako jsou USA, uvádí portál Live Science.

Neurocysticerkóza nejčastěji způsobuje bolesti hlavy a záchvaty, přičemž druhý příznak se vyskytuje až u 80 % pacientů. Závažnost příznaků obvykle závisí na tom, které struktury a tkáně v mozku byly červy infikovány.

Muž z nedávného případu měl v minulosti migrény, ale k lékaři se vydal poté, co se jeho migrény náhle staly častějšími a silnějšími a nereagovaly na obvyklou léčbu. Zhoršovala se mu také bolest v zadní části lebky.

Na klinice mu počítačová tomografie (CT) odhalila, že má v bílé hmotě neboli izolovaném vedení mozku – konkrétně v nervových vláknech nacházejících se hluboko v tomto orgánu – mnohočetné cysty. V pravém dolním rohu mozku měl nápadný shluk cyst. Znepokojeni tím, co viděli, lékaři muže „naléhavě“ přijali do nemocnice. Tam vyšetření magnetickou rezonancí (MRI) odhalilo další cysty v přední a střední části vnější vrstvy mozku a také otok, což dále potvrdilo diagnózu neurocysticerkózy.

zdroj: Live Science