Pivo ve starověkém Egyptě bylo jen pro elity. Nápoj byl symbolem vysokého postavení a autority

Byla by to „hustá kaše“, pravděpodobně zakalená a sladká s nízkým obsahem alkoholu, která byla většinou vyrobená z pšenice, ječmene a trávy, napsal britský Daily Mail.

Nová studie naznačuje, že starověké egyptské elity před 5800 lety pily husté pivo. Nebylo jen základní potravinou, ale i „symbolem postavení a autority“. Důležitým pro elitní hodování a pohřební rituály „v tomto i příštím životě“.

Výzkumníci analyzovali fragmenty keramiky nalezené ve starověkém egyptském městě Hierakonpolis. Objevili zbytky piva v původních pěti sklenicích slámové barvy s plochým dnem, které pravděpodobně sloužily k přepravě piva ve velkém.  Čtyři nádobky z jemné hlíny potažené černým skluzem také odhalily zbytky piva, což naznačovalo jejich používání k pití a servírování.

Archeologové ve starověkém Hierakonpolis dosud objevili více než tucet pivovarů, přičemž detailní podrobnosti o receptech jsou záležitostí pokračujícího výzkumu. „Pivo vyrobené v jednom z pivovarů v Hierakonpolis bylo například využíváno jen k rituálním obřadům na nedalekém elitním hřbitově,“ říkají vědci.

Novou studii vedl Jiajing Wang, archeolog z Dartmouth University v New Hampshire. „Pivo bylo pravděpodobně husté jako kaše. Velmi odlišné od piv, která pijeme dnes,“ řekl.

Wang spolu s kolegy použil metodu zvanou analýza mikrofosilních zbytků na fragmentech keramických nádob. Fragmenty pocházejí z období mezi 3800 a 3600 let před naším letopočtem, tedy asi 600 let před dobou prvního egyptského faraona Narmera. Ten je považován za zakladatele první dynastie a následně za prvního krále sjednoceného Egypta.

Vědci analyzovali také drobné krystalky „pivních kamenů“ známých jako šťavelan vápenatý, se kterými se setkávají pivovarníci i dnes. Rostlinný materiál ve zbytcích naznačil, že pivní kaše se filtrovala, aby se odstranily obilné slupky.

Výroba piva pravděpodobně přispěla k ekonomickému růstu a vzestupu elity ve sjednoceném Egyptě. Pivovarnictví v Hierakonpolis bylo „vysoce organizovanou a specializovanou výrobou“, tvrdí vědci na základě vykopávek. Tvrdí, že objevili vůbec první pivní sklenice v Egyptě.

Domnívají se ale, že pivo už znaly primitivní kultury Mezopotánie, které mohly vařit zbytky sladového ječmene již před 10 000 lety před naším letopočtem, ale neexistují o tom žádné záznamy.

Nejstarší důkaz o pití piva pochází ze severní Číny před 9 000 lety. Tento prastarý nápoj byl vyráběný z ovoce hlohu, čínských divokých hroznů, rýže a medu a je nejstarším známým kvašeným nápojem v historii – starším dokonce než víno.

V průběhu historie tak mohla konzumace alkoholu pomáhat lidem stát se kreativnějšími, posunout vývoj jazyka, umění a náboženství.

Zdroj: Daily Mail