Pancéřovaný exoskelet z Německa snižuje zátěž a je neprůstřelný. Odolá i zásahu z kalašnikova

Vojáci a policisté z taktických jednotek mají často na sobě spoustu těžkého vybavení, včetně balistické neprůstřelné vesty, kterou nosí. Právě k tomu má sloužit obrněný exoskelet ExoM Up-Armoured, který snižuje zátěž a je neprůstřelný.

Exoskelet vyrábí německá společnost Mehler Protection, která výrobek navrhla ve spolupráci s kanadskou biomechanickou technologickou společností Mawashi Science & Technology a francouzskou taktickou policejní jednotkou GIGN.

Exoskeleton poskytuje balistickou ochranu až do úrovně evropského standardu VPAM 8. To znamená, že vydrží zásah třemi střelami ráže 7,62 × 39 mm (které používají pušky AK-47) vypálenými ze vzdálenosti přibližně 10 metrů.

Titanový rám exoskeletu navíc údajně přerozděluje až 70 % celkové zátěže z ramen uživatele dolů na zem. Pružná páteř, posuvný bederní pás a kloubové kyčelní, kolenní a hlezenní klouby ExoM zároveň údajně zajišťují, že si uživatel zachová až 99 % svého obvyklého rozsahu pohybu.

A konečně, protože ExoM je pasivní exoskelet (což znamená, že nevyužívá žádné motorizované aktuátory), nemá žádné baterie, které by zvyšovaly hmotnost nebo vyžadovaly nabíjení – to druhé by se rozhodně mohlo ukázat jako náročné v odlehlých lokalitách nebo na dlouhých misích.

Exoskelet ExoM Up-Armoured můžete vidět v provozu na videu níže.

Zdroj: Newatlas