Kuvajtské tanky M-84, které bránily zemi před vojsky Saddáma Husajna, byly spatřeny po cestě na Ukrajinu. Zůstaly jim ještě pouštní kamufláže

Ve světě moderních technologií a neustálého vývoje obranných systémů se objevuje zajímavá novinka. Kuvajt potvrdil svou podporu Ukrajině prostřednictvím dodávky tanků M-84AB, což jsou sofistikované stroje, které byly nedávno spatřeny v pouštní kamufláži během transportu ve Slovinsku.

Tyto tanky, původně vyrobené na objednávku Kuvajtu v bývalé Jugoslávii, představují cenný přírůstek k obranným kapacitám Ukrajiny, píše portál Military Blog.

Historie a vývoj

Tanky M-84, které byly vyrobené v 80. letech v závodě Djuro Djaković (dnes na území Chorvatska), mají bohatou historii. Ve službě Kuvajtu hrály klíčovou roli při obraně země proti vojskům Saddáma Husajna. Po několika desetiletích služby a s příchodem modernějších tanků M1A2K Abrams se Kuvajt rozhodl podpořit Ukrajinu těmito osvědčenými stroji.

Technologické charakteristiky

Tank M-84 je výsledkem inovativních úprav sovětského modelu T-72. Hlavní změny zahrnují vylepšenou balistickou ochranu díky použití kvalitnějších ocelových slitin a komplexní modernizaci vybavení. Zahrnuje to jugoslávský systém řízení palby, vylepšené pozorovací přístroje a komunikační zařízení, a dokonce i meteorologický senzor. Vylepšený model M-84A přinesl také zvýšení výkonu motoru na 1 000 koní, což umožnilo tanku udržet manévrovatelnost i s vyšší celkovou hmotností.

Důležitou inovací je také moderní systém řízení palby SKO Omega-84, balistický počítač a systém automatické sebeobrany. Zásadní vylepšení pancíře, zejména zavedení vrstvených segmentů s vložkami z karbidu boru a křemene, zvyšuje odolnost tanku proti protitankovým střelám.

Význam pro Ukrajinu

S přibližně 150 kusy M-84, které Kuvajt má k dispozici, může tato pomoc významně přispět k obranným schopnostem Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že se M-84 odvíjí od designu T-72, s kterými jsou ukrajinští vojáci již obeznámeni, očekává se, že výcvik posádek a technického personálu bude snadný a rychlý. Tato podpora je obzvláště významná vzhledem k tomu, že počet tanků M-84 převyšuje množství tanků poskytnutých Ukrajině západní Evropou.

Zdroj: Military Blog