Nad USA explodoval úlomek meteoritu. Ohnivá koule zastínila superměsíc. Exploze měla sílu dvou tun TNT

Uprostřed noci se nad východní částí Spojených států přehnala ohnivá koule, která explodovala silou dvou tun TNT. Podle hodnocení NASA byla pětkrát jasnější než superměsíc a způsobila otřesy, které pocítil celý region.

V srpnu 2023 můžeme na noční obloze pozorovat superměsíc hned dvakrát, ale pozor si dejte také na padající hvězdy. Aktivní jsou Perseidy, Akvaridy a roj Alfa Kaprokornidy. Ohnivou kouli, jejíž výbuch otřásl budovami, však nikdo nečekal. Mezitím jedna z nich právě otřásla východní částí USA.

Podle Americké meteorické společnosti zaznamenalo záhadnou ohnivou kouli v noci na 2. srpna asi 65 pozorovatelů. Exploze o síle dvou tun TNT způsobila otřesy, které se projevily v celé východní oblasti USA.

Úkaz neunikl ani profesionálům. Infrazvuková stanice provozovaná skupinou fyziků z University of Western Ontario zaznamenala explozi záhadného objektu.

Podle NASA se jednalo o velký kámen, pravděpodobně úlomek komety. Do zemské atmosféry vstoupil poblíž města Krypton v Kentucky. Letěl rychlostí více než 20 000 km/h, urazil asi 50 km a explodoval nad městem Duffield ve Virginii.

Rozpad ohnivé koule vygeneroval energii asi dvou tun TNT, což způsobilo exploze a otřesy, které zažili někteří obyvatelé v oblasti. V nejjasnějším okamžiku byla ohnivá koule asi pětkrát jasnější než Měsíc v úplňku.

Objekt, který se objevil nad USA, však nelze přičítat konkrétnímu meteorickému roji. Jeho složení nelze přesně posoudit a vědci jej klasifikují jako náhodný úlomek ze Sluneční soustavy.

Podobný jev není každodenním jevem, ale astronomové zaznamenávají exploze s frekvencí několika set za rok (za posledních pět let asi 600). Meteority jsou schopny výbuchu, pokud se jim podaří proniknout do spodních vrstev atmosféry. Pak se z nich stane tzv. bolid, který se dostane na zemský povrch, ale v podobě velmi malých, často zmrzlých úlomků.

Zdroj: DailyMail