Octomilky v domě? Stačí jeden běžný produkt z kuchyně a zbavíte se jich nadobro
Ovocné mušky sice nijak neohrožují naše zdraví, zato ale umí být pořádně otravné, a tak není divu, že se jich chce každý co nejdříve zbavit. To ale není vždy jednoduché. Naštěstí existuje jeden trik, který funguje dokonale.
Říká se jim ovocné mušky, banánové mušky či vinné mušky. Ve skutečnosti jde o octomilky obecné. Bez ohledu na pojmenování se ale rozhodně jedná o živočicha, který je v domácnosti nevítaným hostem, a to hlavně přes léto na podzim. Velmi rychle se množí a je poměrně složité se jich zbavit.
Důležitá je prevence
Ještě předtím, než se budete muset otravných octomilek zbavovat, je třeba klást důraz na to, aby se u vás vůbec neusadily. Octomilky milují čerstvé ovoce, i proto se jim ostatně často říká ovocné mušky. Vůni ovoce umí vycítit na velkou dálku, a tak se rychle mohou stahovat k vaší míse s ovocem.
Abyste předešli tomu, že si jako svůj nový domov vyberou vaši kuchyň, uchovávejte ovoce přikryté a ideálně schované například ve spíži či v chladničce. Velká mísa s naaranžovaným ovocem, která skvěle ozdobí váš jídelní stůl, sice lahodí oku, ale zároveň voní octomilkám. Právě ty ji pak budou obdivovat více než vaši hosté.
Nejde ale zdaleka jen o ovoce, které octomilky láká. Milují i vůni piva a vína. Neuchovávejte tedy doma prázdné láhve od těchto nápojů, neboť tím přímo zvete tento drobný hmyz do své domácnosti.
Vyžeňte mušky z kuchyně
I přes dodržování nejrůznějších pravidel se ale čas od času může stát, že se octomilky ve vaší kuchyni přece jen usadí. V takovém případě postačí udělat pár drobných změn.
Octomilky nemají rády průvan a studený vzduch, zkuste tedy častěji větrat. Jak už bylo zmíněno, přitahují je nejrůznější pachy. Pomoci tak může i velký úklid kuchyně. Otřete všechny povrchy čistým hadrem, vyneste odpadky, vyhoďte ovoce, které už není v nejlepší kondici, a vyčistěte odpad ve dřezu. Právě v něm totiž po mytí nádobí nezřídka kdy zůstávají zbytky potravin, které pak svým zápachem octomilky lákají. Ujistěte se také, že jsou všechny aromatické potraviny dobře uzavřeny v lahvích a sklenicích.
Důležité je také nekupovat ovoce do zásoby. I když bývá těžké odolat nákupu banánů, které jsou zrovna v supermarketu v akci, přineste si domů pouze takové množství, které zvládnete za krátkou dobu zužitkovat.
TIP redakce: Použijte tento jednoduchý trik a bábovka se vám již nikdy nepřipeče. Navíc půjde skvěle vyklopit
Past na ovocné mušky
Leckdy je ale zkrátka nemožné se ovocných mušek zbavit. Nepomůže-li důkladný úklid a větrání, vytvořte past, do které se mušky spolehlivě chytí. Velkým pomocníkem se vám stane jablečný ocet.
Octomilky milují kyselé vůně, a tak jablečnému octu zkrátka neodolají. Navíc je jablečný ocet méně aromatický než běžný kvasný ocet, a tak nebude přítomnost pasti nijak obtěžovat členy domácnosti.
A jak past vyrobit? Připravte si nějakou menší nádobu. Skvěle poslouží například stará miska anebo zavařovací sklenice. Do té nalijte zhruba 1/4 šálku jablečného octa. Přidejte také kapku prostředku na nádobí, který ztíží lapeným muškám únik z pasti.
Následně nádobu dobře uzavřete potravinářskou fólií. Pro jistotu ji můžete k nádobě ještě připevnit gumičkou. Pak už jen stačí do fólie udělat párátkem několik malých dírek, skrze které se octomilky do pasti dostanou, ale už se nebudou moci vrátit zpátky.
TIP redakce: Před pitím alkoholu dodržte tyto 3 jednoduché kroky a ráno budete svěží a odpočatí
Nakonec past umístěte na vhodné místo. Ideálně například k odpadkovému koši, vedle kuchyňského dřezu, k místu, kde skladujete prázdné láhve, anebo k míse s ovocem. Pak už jen čekejte, až se mušky chytí.
Past funguje spolehlivě. Myslete jen na to, že je třeba obsah sklenice každý týden pravidelně vyměňovat, neboť už po pár dnech jablečný ocet ztrácí své vlastnosti a pro mušky už není tolik lákavý.
Zdroje: dumazahrada.cz, potapnicek.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]