Obávaný systém 3K60 Bal na hranicích s Ukrajinou. Je to jeden z Putinových pilířů moci
Rusko přemístilo systém pobřežní obrany Bal poblíž ukrajinských hranic. Přestože je určen k ničení velkých lodí, Rusové jej přesunuli do vnitrozemí. Systém Bal je spolu s druhým systémem nazvaným Bastion jedním z pilířů Putinovy moci a garantem ruské bezpečnosti. K čemu chtějí Rusové tak důležitou zbraň použít?
Mezi systémy pobřežní obrany, které Rusko používá, vynikají svou moderností a schopnostmi dva. Jsou to systémy Bal a Bastion, vzájemně se doplňující systémy, vyvíjené od 80. let 20. století a přijaté do služby v prvním desetiletí 21. století.
Systémy se vzájemně doplňují díky rozdílným charakteristikám střel. Bastion je vybaven těžkými nadzvukovými raketami P-800 Onyx. Bal odpaluje rakety Ch-35. Ty jsou menší, podzvukové, ale hůře zjistitelné než Onyxy.
Nové ruské systémy pobřežní obrany
Ačkoli byly tyto zbraně vyvinuty s ohledem na pobřežní obranu, jejich skutečná role je mnohem významnější. Bal a Bastion totiž vytvářejí bezpečnou zónu podél ruského pobřeží pro ponorky s jaderným pohonem vyzbrojené mezikontinentálními raketami s jadernými hlavicemi, jak uvádí web Weapon Systems.
Jejich příkladem jsou plavidla projektu 955. Moderní ponorky typu Borya, které se stavěly již v 21. století. Každá z nich má na palubě až 16 raket R-30 Bulava s doletem přes 8 000 km.
Takto dlouhý dolet střel znamená, že lodě za účelem zasažení cílů např. ve Spojených státech nemusí opustit bezpečnou oblast, kam nemají síly ZOP (protiponorkového boje) potenciálního protivníka přístup kvůli přítomnosti systémů pobřežní obrany.
Bal a Bastion jsou zárukou bezpečnosti Ruska
V praxi to znamená, že ruské ponorky jsou nyní mobilními ponornými odpalovacími platformami pro mezikontinentální rakety, které operují pod deštníkem vytvořeným systémy Bal a Bastion.
Moderní systém pobřežní obrany je nyní jedním z garantů bezpečnosti Ruska a nepřímo i pilířem Putinovy moci. Vzhledem k tomu, že část ruských strategických sil zůstává mimo dosah případného protivníka, Kreml se ve své rétorice ochotně a často odvolává na jaderného strašáka.
V takovém kontextu se zdá být legitimní otázka: proč byl tak cenný systém, klíčový pro bezpečnost Ruska, přesunut do vnitrozemí a co je o něm známo?
Systém pobřežní obrany 3K60 Bal
Práce na systému Bal byly zahájeny ještě v SSSR na počátku 80. let na vlně zkušeností, které přinesla britsko-argentinská válka o Falklandy. Rusové se tehdy rozhodli vyvinout vlastní malou podzvukovou protilodní střelu nové generace. Původně byla vyvinuta pro střelbu z lodí a letadel a práce na pozemní variantě začaly až koncem 20. století.
Výsledkem byl systém nazvaný 3K60 Bal vybavený střelami 3M24 Uran/Ch-35, který vstoupil do služby v roce 2008. Střela je dlouhá 4,4 metru, má průměr 420 mm (její šířku zvětšují aerodynamické plochy, které se po startu rozkládají) a váží 618-670 kg, z čehož 145 kg připadá na bojovou hlavici, jak píše web Navy Recognition.
V roce 2021 Rusové ohlásili úspěšné testy modifikovaných střel Ch-35. Systém Bal měl při testech dosáhnout doletu 500 km. To znamená, že střely systému Bal mají dolet srovnatelný s mnohem těžšími a většími střelami systému Bastion.
Významné je, že tento dolet je stejně dlouhý pro námořní cíle jako pro pozemní cíle. Tato schopnost se nyní Rusům jeví jako klíčová. Střely Ch-35 mají kromě vlastního radiolokátoru, který jim umožňuje detekovat lodě na volném moři, také inerciální navigační systém, který jim umožňuje letět do oblasti cíle následně nalezeného radiolokátorem.
Náhrada střel s plochou dráhou letu
Odpalovací zařízení systému Bal má osm odpalovacích kontejnerů. Vzhledem k tomu, že v baterii jsou čtyři odpalovací kontejnery, vzniká tak 32 střel, které mohou být odpáleny v intervalu pouhých několika sekund.
V kombinaci s vlastnostmi střely, která může letět ve velmi malé výšce, to dává možnost zahájit útok, který by mohl být pro Ukrajinu velmi náročný na odražení.
Zároveň je třeba poznamenat, že by nešlo o první útok s použitím protilodních střel, neboť Rusové již použili jak střely P-800 Onyx a Ch-35 k úderu na pozemní cíle, tak i střely odpalované protiletadlovým systémem S-300.
To může naznačovat problémy s dostupností dalších zbraní, ale je třeba připomenout, že spekulace o nedostatku ruských zásob se pravidelně opakují již více než rok a útoky – byť s různou intenzitou – jsou přesto stále prováděny.
Zdroj: redakce – autorský text, weaponsystems.net, navyrecognition.com