Nový ruský průzkumný satelit Kosmos-2568 je již na oběžné dráze

Ruské ministerstvo obrany oznámilo úspěšné vypuštění vojenské družice Kosmos-2568 z kosmodromu Pleseck v Rusku, jak píše server NSF.

Kromě velmi obecných informací o kosmickém nákladu Rusové neprozrazují žádné podrobnosti o satelitu Kosmos-2568.

Vojenský satelit vypuštěný na oběžnou dráhu je s největší pravděpodobností optoelektronický průzkumný přístroj malých rozměrů, v Rusku označovaný jako EO MKA. EO MKA je malé zařízení o hmotnosti kolem 150 kg, které podle odborníků vykazuje podobnost s civilními, americkými satelity SkySat 1, které jsou však o poznání menší než jejich ruské protějšky.

Podle západních zdrojů sledujících pohyb objektu ve vesmíru jsou parametry dráhy nové družice následující: apogeum 344 km, perigeum 330 km a sklon 96,46°.

Vesmírné problémy pro Rusy

Družice OE MKA jsou mimo jiné vybaveny optikou vyvinutou běloruskou společností OAO Peleng. Ruské družice a problémy ruského kosmického sektoru se dostaly na titulní stránky novin v prosinci 2022, kdy se Rusové neúspěšně pokusili vynést na oběžnou dráhu průzkumnou družici Kosmos-2560. Drahocenný náklad spadl z oběžné dráhy, nepodařilo se jej zvednout a nakonec shořel v atmosféře.

Ohlášený úspěch ruské vesmírné mise zároveň přerušuje sérii neúspěchů, kterým Rusové čelili v roce 2022, kdy přišli o vojenské družice Kosmos-2555 a Kosmos-2560.

Zdroj: redakce, nasaspaceflight.com