Nové nadzvukové letadlo NASA poletí rychlostí 1 488 km/h. Nemá ani čelní sklo

V kalifornském Palmdale byl nedávno veřejnosti představen unikátní experimentální letoun nazvaný X-59, který byl vyvinut ve spolupráci NASA a společnosti Lockheed Martin. Elegantní letoun ve tvaru šípu byl vyvíjen ve společnosti Lockheed Martin několik let a od roku 2018 jej financuje NASA. Představuje významný krok na cestě ke znovuzavedení nadzvukového civilního letectví, píše web Luxury Launches.

„Tichý nadzvukový“ letoun, který měří na délku 30,4 metru a na šířku o něco méně než 9 metrů, by měl letět rychlostí 1,4násobku rychlosti zvuku (1 488 km/h), aniž by generoval sonický třesk. Jeho jedinečný tvar, tvořený tenkou, zúženou přídí, která tvoří téměř třetinu celkové délky letadla, pomáhá rozptýlit rázové vlny, které způsobují sonický třesk.

Dalším zajímavým konstrukčním prvkem letounu X-59 je umístění pilotní kabiny, která je umístěna téměř uprostřed letounu a nemá ani okna směřující dopředu. Místo toho je X-59 vybaven kamerovým systémem s vysokým rozlišením a obrazovkou v kokpitu, na které piloti ovládají letoun.

Komerční nadzvukové lety nad pevninou jsou již několik desetiletí zakázány. Demonstrace možnosti tichého komerčního nadzvukového cestování by otevřela nové možnosti. První let letounu X-59 se očekává koncem tohoto roku a poté bude následovat první tichý nadzvukový let.

NASA uvedla, že po dokončení zkušebních letů bude X-59 létat nad několika městy ve Spojených státech, aby získala zpětnou vazbu veřejnosti na zvuk, který generuje. Údaje budou předány americkým a mezinárodním regulačním orgánům v naději na zrušení zákazu. X-59 je experimentální letadlo, které může pomoci utvářet budoucnost civilního letectví i vojenských letadel.

Zdroj: redakce, luxurylaunches.com