Nová plovoucí větrná elektrárna je navržena tak, aby přežila podmínky na moři

Společnost Gazelle Wind Power v současné době testuje v Portugalsku svou nejnovější, třetí generaci modulární plovoucí platformy pro větrnou energii na moři, jak uvádí web Electrek.

Společnost uvádí, že její technologie první generace byla primárně navržena tak, aby se vznášela a přežila v drsných oceánských podmínkách, a technologie druhé generace byla zaměřena na průmyslové využití. Nejnovější platforma společnosti je lehčí a levnější konstrukce, kterou lze vyrábět sériově.

K instalaci elektrárny nejsou zapotřebí specializované jeřáby ani plavidla, protože je modulární a spotřebuje méně oceli. Například větrná farma na moři o výkonu 1 GW by ušetřila 71 000 tun oceli. Plošina Gazelle je ukotvena ke dnu moře dvěma svislými kotevními lany připevněnými k otočným ramenům a protizávaží visí uprostřed pod ní, což udržuje nízký sklon turbíny i při působení extrémních sil a zároveň zvyšuje provozní účinnost turbíny.

Plovoucí větrné elektrárny na moři jsou sice začínajícím odvětvím, ale budou mít obrovský význam. Od listopadu 2022 se celosvětový seznam projektů plovoucích větrných elektráren na moři za 12 měsíců více než zdvojnásobil z 91 gigawattů na 185 GW a počet projektů na celém světě se za stejné období zvýšil ze 130 na 230.

Zdroj: electrek.co, redakce