Norský systém NASAMS úspěšně chrání ukrajinské nebe. Ukrajinci dostanou další dva kusy

Norsko se rozhodlo darovat Ukrajině součásti protiletadlového systému NASAMS a zásoby náhradních dílů. Vysvětlujeme proč a představujeme výkonnost stroje.

Norsko se rozhodlo předat Ukrajině dvě velitelská centra a dvě odpalovací zařízení systému NASAMS. Stojí za zmínku, že ani předání tohoto systému po částech není díky jeho otevřené architektuře problém. Jediné, co chybí k dokončení systému, jsou radary a další odpalovací zařízení, ale i ta dodají Litevci (dvě zcela nové jednotky) nebo je převezmou z baterií, které se v současnosti používají, jak píše web Army Technology.

Nyní bylo oznámeno, že na Ukrajinu bude dodáno celkem devět baterií, z nichž některé již byly dodány (osm z USA a jedna z Kanady) plus výše zmíněná jedna složená z dílů darovaných Litvou a Norskem.

Systémy třídy NASAMS jsou klíčovým prostředkem ukrajinské protivzdušné obrany, dokonce ještě důležitějším než Patriot a SAMP/T, protože jejich použití je levnější než u výše uvedených systémů a střely pro ně lze snáze pořídit.

Protiletadlové systémy NASAMS na Ukrajině mají s největší pravděpodobností omezený dosah na maximálně asi 30 km (vzhledem k dostupným raketám) a slouží jako první štít proti střelám Dorn a řízeným střelám, zatímco systémy středního dosahu jako Patriot mají prioritně lovit balistické střely, jak uvádí web Army Recognition.

Například rakety používané v Patriotu stojí několik milionů dolarů, i když mluvíme o ekonomické variantě PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative), a ty byly na Ukrajině k vidění. Naproti tomu u leteckých střel používaných v NASAMS se již jedná o cenu nižší než 1 milion dolarů za kus, v přepočtu cca 22 milionů Kč.

Navíc vzhledem k tomu, že střely jsou používány na letounech zemí NATO i mimo něj, je mnohem snazší zajistit logistiku odpovídajícího počtu střel pro Ukrajinu. Systémy NASAMS totiž využívají střely AIM-120 AMRAAM, AIM-9 Sidewinder nebo IRIS-T používané například v norské verzi systému.

Válka na Ukrajině ukazuje účinnost, neboť Ukrajinci se dosud chlubili stoprocentní účinností, a otevřenost tohoto systému umožňuje vytvořit v podstatě jakoukoli konfiguraci a například v případě poškození nebo ztráty jednoho velitelského centra lze radary k němu připojené zapojit do jiného systému. Před válkou se například výrobce Kongsberg Defence & Aerospace chlubil integrací systému s 25 různými radary.

Zdroj: redakce, army-technology.com, armyrecognition.com