Němečtí vědci geneticky šlechtí první generaci prasat, která se stanou pro lidi dárci orgánů
Geneticky upravená prasata, jejichž orgány budou vhodné k transplantacím, se narodí už v letošním roce, napsal web Freethink.
Po více než století se chirurgové pokoušeli transplantovat části těl z prasat, krav a primátů do lidí. Téměř každý pokus ale skončil tím, že tělo pacienta brzy po transplantaci orgán odmítlo.
Němečtí vědci teď očekávají, že do konce letošního roku už předají k testování prasata, která v budoucnu pomohou zachránit nespočet životů, protože budou geneticky upravena tak, aby měla orgány ideální pro transplantaci lidem.
Vědci nyní plánují vyšlechtit vlastní linii geneticky modifikovaných prasat pro lidské transplantace. „Náš koncept počítá s pěti genetickými modifikacemi,“ řekl Eckhard Wolf, který vede Centrum inovativních lékařských modelů na Ludwig Maxmilians Universität v Mnichově.
Jeho tým očekává, že se první generace prasat narodí ještě letos. Srdce ze zvířat pak budou testovaná na paviánech a tým doufá, že za dva až tři roky bude projekt připravený pro klinické studie na lidech Výzkumník Wolf vysvětlil, že jeho tým pracuje s plemenem prasat, jejichž orgány jsou velikostí vhodné pro lidi.
Zvířecí orgány přitom nejsou jediným slibným řešením nedostatku orgánů pro transplantace. Výzkumníci také zkoumají způsoby, jak vypěstovat zcela nové orgány z vlastních buněk pacientů, což by mohlo eliminovat i to, že tělo pacienta cizí orgán nepřijme. Každý, kdo by nový orgán potřeboval, by jej mohl snáze získat.
Zdroj: Freethink