Nelegální migrace? Řešením mohou být robotičtí pohraničníci. USA je už testuje!

Problém s masovou migrací narůstá stejně jako tlak na ochranu hranic v celém západním světě. V USA nyní testují na hranici s Mexikem robotické hlídkové psy, kteří by je jednou třeba mohli sami střežit. Test vyvolal pobouření organizací zabývajících se ochranou práv migrantů, píše server The Guardian.

Skupina pro občanské svobody vyzývá vládu, aby zrušila tuto „katastrofu v oblasti občanských svobod“.

Psy vyvinula společnost Ghost Robotics. Gavin Kenneally, provozní ředitel společnosti, uvedl, že neozbrojený 45kg robotický pes byl „vyšlechtěn“ pro chůzi po písku, kamenech a kopcích, stejně jako v prostředí vybudovaném člověkem, jako jsou schody.

Roboti byli testováni v texaském El Pasu na mezinárodní hranici. „V pouštní oblasti byli psi naprogramováni tak, aby chodili na simulovanou strážní službu,“ uvedlo Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS). Naznačilo, že objemní kovoví roboti by mohli být dokonce používáni „jako krytí“ pro pohraniční stráž.

„Stejně jako kdekoli jinde se setkáváme se standardním kriminálním chováním, ale na hranicích se můžeme setkat také s pašováním lidí, drog a dalšího kontrabandu – včetně střelných zbraní nebo dokonce potenciálně zbraní hromadného ničení,“ uvedl Brett Becker z inovačního týmu americké celní a pohraniční ochrany (CBP).

Zdroj: theguardian.com