Největší 3D tiskárna na světě přináší revoluci ve stavebnictví. Domek postaví za 80 hodin

Inovace v oblasti 3D tisku překročily další hranici díky Univerzitě v Maine, která nedávno představila největší polymerovou 3D tiskárnu na světě. Tato technologická inovace, zvaná Factory of the Future 1.0 (FoF 1.0), má potenciál zásadně změnit způsob, jakým chápeme výstavbu domů a infrastruktury, píše portál Interesting Engineering.

Již v roce 2019 se univerzita stala průkopníkem, když svou tehdejší největší 3D tiskárnou postavila dům z recyklovatelných materiálů, což stanovilo nové standardy pro rychlost a cenovou dostupnost ve stavebnictví. Nový model FoF 1.0 nyní umožňuje vytisknout dům během pouhých 80 hodin. To je významné zlepšení ve srovnání s tradičními metodami, které by stavbu jednopatrového bungalovu protáhly na několik měsíců.

Doktor Habib Dagher, ředitel Centra pokročilých konstrukcí a kompozitů na univerzitě, zdůrazňuje, že cílem není jen rychlost, ale také kvalita a udržitelnost. Nová tiskárna výrazně snižuje uhlíkovou stopu stavby, což je klíčové v době, kdy stavebnictví produkuje přibližně 37 % celosvětových emisí skleníkových plynů.

Oficiální prezentace tiskárny FoF 1.0 přilákala pozornost nejen odborníků, ale i zástupců vlády a průmyslu. Tiskárna, která je schopna vytisknout objekty o rozměrech až 30 metrů na délku, 10 metrů na šířku a 5,5 metru na výšku, byla okamžitě uznána za významný krok vpřed nejen v oblasti bydlení, ale i ve vojenském průmyslu a infrastruktuře.

Vzhledem k její flexibilitě a schopnosti přepínat mezi různými výrobními technikami se FoF 1.0 stává zásadním prvkem v arsenálu moderní výroby, který může přispět k rychlé reakci na národní bezpečnostní výzvy i ekonomické příležitosti.

Zdroj: Interesting Engineering