Nejstarší člověk světa zemřel v Japonsku ve věku 119 let. Jaké geny způsobují dlouhověkost?

Podle zpráv zemřela ve věku 119 let Japonka Kane Tanaka, který byla nejstarší žijící osobou na světě, informoval web livescience.

Tanaka se narodila 2. ledna 1903 a zemřela letos 19. dubna. Podle Guinnessovy knihy rekordů se Tanaka stala 30. ledna 2019 ve věku 116 let a 28 dní nejstarší žijící osobou na světě. Titul držela tři roky, až do své smrti minulý týden. Rodina Tanaky uvedla, že v posledních měsících byla často nemocná v nemocnici i mimo ni. Tanaka dvakrát přežila rakovinu a pracovala v rodinném obchodě až do věku 103 let. V 19 letech se vdala a měla pět dětí, čtyři biologické děti a jedno adoptované.

Podle Agentury Národní ústav pro zdraví (NIH) je to, jak dlouho člověk žije, ovlivněno genetikou, životním prostředím a životním stylem. Vědci studovali stoleté lidi (ty, kteří se dožili 100 let) a lidi, kteří se dožili 110 let a více, aby lépe porozuměli faktorům, které přispívají k dlouhé délce života. Někteří vědci se domnívají, že faktory životního stylu, včetně stravy a cvičení, hrají důležitou roli v prvních 80 letech života, poté se genetické faktory stávají stále důležitějšími pro udržení zdraví člověka, jak stárnou, podle NIH. Tanaka údajně milovala pojídání čokolády a pití sody.

Genetické varianty, které byly spojeny s delší životností, zahrnují varianty v genech ABO, CDKN2B, APOE a SH2B3. Bylo zjištěno, že tyto varianty jsou běžnější u stoletých lidí než u lidí s průměrnou délkou života.

Po smrti Tanaky Guinnessova kniha rekordů potvrdila, že v současnosti nejstarší žijící osobou na světě je Lucile Randonová, známá také jako sestra André, z Francie, které je 118 let a 73 dní. Je také nejstarší osobou, která přežila infekci covid-19.

Zdroj: livescience.com