Nejrychlejší letadlo na světě. Americký letoun SR-72 poletí rychlostí 6437 km/h

SR-72 se pyšní titulem přísně tajného projektu amerického letectva, ale jeho existence se občas vynoří na veřejnosti.

Toto letadlo, které má svůj první let naplánován na rok 2025, má dosáhnout úctyhodné rychlosti 6437 km/h, čímž by se stalo nejrychlejším letadlem v historii. Jeho předchůdce, SR-71 „Blackbird“, v roce 1974 překonal rychlost 4000 km/h a SR-72 má být jeho důstojným nástupcem, píše portál Interesting Engineering.

Funkce a využití SR-72

SR-72 má být bezpilotní letoun, specializovaný na zpravodajské, pozorovací a průzkumné mise. Tento stroj bude kompatibilní s novým typem vysokorychlostní úderné zbraně (HSSW), což ho činí ideálním pro operace v nebezpečných prostředích. Tato hypersonická zbraňová platforma bude schopna vystřelit rakety s okamžitým dosažením hypersonické rychlosti, což umožní rychlou a efektivní reakci.

Důležitost vysokých rychlostí

Hlavním důvodem pro dosahování extrémních rychlostí je schopnost vyhnout se moderní protiletadlové obraně. SR-72 by měl být schopen opakovaného použití, na rozdíl od raketově poháněných letadel a kosmických lodí, které jsou navrženy pro jednorázové mise. Nový pohonný systém SR-72 spojí turboventilátorové motory s extrémně výkonným proudovým motorem, což umožní kombinovaný cyklus pro dosažení hypersonické rychlosti.

Design a očekávání

Očekává se, že design SR-72 bude podobný svému předchůdci SR-71, s délkou přes 30 metrů. Bohužel, další podrobnosti o tomto fascinujícím letounu zůstávají zahaleny tajemstvím.

Zdroj: Interesting Engineering