Nejmodernější systém Skynex již funguje na Ukrajině a likviduje vše ve vzduchu v okruhu 4 kilometrů

Systémy Skynex jsou již na Ukrajině v provozu, píše se na webu Ukrajinské vlády. Jedná se o systém třídy CIWS (Close-In Weapon System), který je poslední linií obrany proti přilétajícím raketám, střelám nebo dronům.

Systém Skynex je nejnovější verzí protiletadlového systému dříve známého jako Skyshield. Jak upozorňuje web Defence Express v prosinci 2022 společnost Rheinmetall oznámila, že v rámci kontraktu v hodnotě 182 milionů eur (4,3 miliardy korun) dodá dva takové systémy mezinárodnímu zákazníkovi. Objevily se spekulace, že by mohlo jít o zbraň pro Ukrajinu. Společnost pouze upřesnila, že systémy budou dodány počátkem roku 2024.

Systém Oerlikon Skynex je mobilní protiletadlový dělostřelecký systém krátkého dosahu. Jeho ústředním prvkem je systém řízení boje Oerlikon Skymaster®, který zároveň plní funkci řídicího systému. Jak ujišťují sami výrobci, různé senzory a efektory lze modulárně kombinovat podle požadavků mise.

V základní konfiguraci se však systém Skynex skládá z velitelské a řídicí jednotky, radaru X-TAR3D, kanonu Oerlikon Revolver Gun Mk3 ráže 35 mm a zásoby munice, které jsou umístěny v dálkově ovládaném modulu o hmotnosti 5100 kg. Může být namontován například na podvozek obrněného transportéru.

Skynex je schopen bojovat s cíli na vzdálenost až 4 km. S jeho pomocí je možné likvidovat například protiradiolokační střely typu AGM-88 HARM nebo roje malých dronů, které představují vážnou hrozbu pro vojenskou techniku používanou Ukrajinci. Kanón s rychlostí střelby 1 000 ran/min účinně ničí cíle. S ním a vhodnou municí je lze zničit salvou pouhých několika nábojů.

Zdroj: Defence Express; Handelsblatt; web Ukrajinské vlády