NASA vytiskla raketový motor na 3D tiskárně. Má tah 2630 kg

Abychom mohli rozšířit lidskou přítomnost za nízkou oběžnou dráhu Země, což by vedlo k průzkumu Marsu lidmi, musíme skutečně přehodnotit pohonné prostředky pro cesty do vesmíru. Současné raketové motory jsou sice dostatečně účinné pro vyslání roverů na Mars, ale nemusí být dostatečné pro mise s posádkou a jejich potřebu většího množství nákladu.

Jednou z technologií, kterou NASA zkoumá, je rotační detonační motor. Tento motor vytváří detonační vlny z exploze paliva a okysličovadla, čímž vzniká samovolné tlakové vlnění, které se pohybuje nadzvukovou rychlostí a vytváří potřebný tah.

Vesmírná agentura nyní oznámila úspěšné testování nového rotačního detonačního raketového motoru (RDRE) po dobu 251 sekund, při kterém vznikl tah více než 2630 kg. Takovýto trvalý zážeh napodobuje typické požadavky na přistávací modul nebo zážeh v hlubokém vesmíru, který by mohl uvést kosmickou loď na dráhu z Měsíce na Mars.

Rotační detonační motory (RDE) pracují jinak než ostatní detonační motory. Namísto šikmých vln nebo pulzů využívají RDE prstencové komory a přesné vstřikování paliva k vytvoření konstantního tahu. Výbuchy vytvářejí rázové vlny, které generují tah a obíhají prstenec, aby spustily další výbuch. Je neuvěřitelné, kolik inovací se v oblasti pohonných technologií děje.

Motor je vyroben pomocí 3D tisku s využitím práškové fúze a měděné slitiny GRCop-42, kterou NASA sama vyrobila, což mu umožňuje odolávat extrémním podmínkám trvalé detonace bez přehřátí.

NASA zatím neposkytla žádné informace o tom, kdy by mohl být rotační detonační motor nasazen na kosmické lodi, ale výhody použití tohoto motoru jsou značné. Jeho provoz vyžaduje méně paliva, což znamená, že kosmická loď může nést více užitečného nákladu.

Zdroj: InceptiveMind