Nálepky pro fotovoltaické panely budou novým trendem. Mají dvě výhody

Výhody fotovoltaiky lze posuzovat různými způsoby. Pro některé je nejdůležitější maximální výroba energie z panelů, jiní se zaměřují na jiné aspekty. Zajímavé řešení nálepek vyvinula italská společnost Sunspeker, jak uvádí server PV Magazine.

Fotovoltaické panely umožňují vyrábět levnou elektřinu bez jakéhokoli znečištění. Jejich nevýhodou je však poměrně velký prostor, který zabírají. Existují různé způsoby, jak minimalizovat ztrátu povrchu fotovoltaiky. Jedním z nejpopulárnějších je koncept agrofotovoltaiky, tj. spojení fotovoltaických zařízení se zemědělstvím. Zemědělské pole pod panely však není možné zřídit všude. Italská společnost Sunspeker nabízí jiný způsob, jak toho dosáhnout. Vše je o nálepce.

Sunspeker je italský start-up, který vyvinul speciální samolepky na fotovoltaické panely, které mohou moduly proměnit v reklamní plochu. Důležité je, že tento proces narušuje schopnost fotovoltaických zařízení vyrábět elektřinu jen částečně, takže se stále vyplatí investovat.

Podle informací společnosti neztrácejí lepené fotovoltaické moduly mnoho ze svého původního výkonu. Jakmile jsou polepeny nálepkou, zachovávají si 80 až 90 % své původní účinnosti. Samolepky vyvinuté společností Sunspeker mohou sloužit i k jinému účelu. Díky vysokému rozlišení snímků tak mohou fotovoltaické panely lépe splynout s okolím.

„V některých případech je energetická účinnost snížena na 80 % z estetických důvodů, aby se solární panel lépe začlenil do prostředí,“ říká majitel firmy Sunspeker Fabrizio Chiara.

Samolepicí fólie, kterou jsou fotovoltaické panely potaženy, je termoplastický materiál určený pro venkovní použití. Společnost uvádí, že se při vývoji tohoto materiálu zaměřila na jeho snadnou recyklovatelnost.

Zdroj: redakce, pv-magazine.com