Solární panel vyrábí vodík. Inovace z Belgie

Fotovoltaika může jít ruku v ruce s výrobou vodíku. Využívání zelené energie je ekologické a ekonomické. Belgičtí výzkumníci však vyvinuli moderní systém, v němž je za výrobu vodíku zodpovědný samotný panel, informuje portál gramwzielone.pl.

Využití vodíku při výrobě energie umožňuje pohodlné skladování energie. Může to tedy být jeden ze způsobů, jak vyřešit problémy s obnovitelnou energií. Vědci z Katolické univerzity v Lovani vyvinuli speciální panel, který pomocí sluneční energie vyrábí vodík z vody ve vzduchu.

Účinnost procesu výroby vodíku pomocí tohoto neobvyklého solárního panelu odhadují jeho vynálezci na 15 %. Očekává se, že tato hodnota bude vyšší než u v současnosti používaných postupů výroby vodíku. S ohledem na belgické klimatické podmínky se odhaduje, že takový panel je schopen vyrobit v průměru 250 litrů vodíku denně.

Tom Bosserez, jeden z tvůrců panelů, tvrdí, že 20 takových panelů stačí na napájení a vytápění dobře izolovaného domu vytápěného tepelným čerpadlem po celou zimu. V kombinaci se solárními kolektory a klasickou fotovoltaikou by měla energie vystačit na celý rok.

Vývojáři také poukazují na velkou výhodu možnosti snadného skladování vodíku. Přebytečný vodík lze dodávat do plynové sítě nebo skladovat pro použití v zimních měsících.

Letos v zimě byly zahájeny testy vodíkových panelů ve spolupráci s belgickou společností Fluxys, která se zabývá vývojem infrastruktury a technologií souvisejících s plynovou energií.

Zdroj: gramwzielone.pl