Na Ukrajině se dostal do bojů systém protivzdušné obrany Vampire. Jde o účinnou zbraň proti bezpilotním dronům a její instalace je možná už za 2 hodiny

Tisková služba ukrajinského námořnictva nedávno zveřejnila první záběry prezentující bojovou efektivitu jednotek protivzdušné obrany. Konkrétně jde o nový zbraňový systém proti bezpilotním letounům, který byl vyvinutý společností L3Harris pro Ukrajinu. Instalace systému VAMPIRE je možná už za dvě hodiny a obsluhovat ji zvládne jediný voják, píše server Defence Blog.

Video zachycuje okamžik, kdy byl ruský bezpilotní letoun kamikadze, identifikovaný jako Shahed-136, úspěšně sestřelen laserem naváděnou raketou Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) odpálenou ze zbraňového systému Vampire.

Systém VAMPIRE (Vehicle Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment) je kompaktní platforma pro odpalování raket vybavená moderními senzory a čtyřmi odpalovacími zařízeními APKWS, která jsou určena k instalaci na ploché nákladní automobily.

Systém VAMPIRE, původně využívaný americkým námořnictvem a armádou k zasahování vzdušných cílů, představuje laserem naváděnou raketu schopnou účinně čelit bezpilotním vzdušným hrozbám.

K obsluze stačí jediný voják

Zbraň vyrobenou společností L3Harris lze namontovat během dvou hodin a obsluhovat jedinou osobou. Může být vybavena raketami pro zasažení pozemních nebo vzdušných cílů včetně bezpilotních leteckých systémů. Vampire je součástí většího balíčku pomoci Ukrajině.

Vampire je levná a snadno sestavitelná zbraň ve srovnání s jinými prostředky proti dronům, jako jsou technologie elektronického boje nebo raketové systémy země-vzduch.

V prosinci loňského roku Spojené státy dokončily dodávku všech 14 nasmlouvaných komplexů, čímž posílily obranné schopnosti Ukrajiny proti vzdušným hrozbám.

Zdroj: Defence Blog