Na smažení se nehodí a Češi ho používají v litrech. Na pánvi se promění v jed
Používáte na smažení klasický slunečnicový olej? Neděláte dobře! Na první pohled se zdá možná jako zdraví prospěšný, opak je ale pravdou. Na smažení se rozhodně používat nemá. Jakmile se totiž slunečnicový olej zahřeje nad hranici 175 – 185 stupňů, vznikají při smažení škodlivé aldehydy. Slunečnicový olej je navíc náchylnější k oxidaci. Ve studené kuchyni je ale stále neocenitelný.
Pravdou je, že Češi stále ještě slunečnicový olej ke smažení používají. Někteří z nich nemají vůbec ponětí o tom, jak škodlivý může být. Přitom existuje i speciální odrůda, tzv. high oleic, která se ke smažení vyloženě hodí. Lidé ji ale neznají. „Olej z těchto odrůd obsahuje až 80 procent kyseliny olejové, zatímco obecně na smažení vhodnější řepkový olej pouze 60 procent této kyseliny,“ řekl o vhodném oleji docent z Vysoké školy chemicko-technologické Jiří Brát.
Ke smažení se nehodí slunečnicový ani olivový olej
Slunečnicový olej působí blahodárně na zažívání i nervovou soustavu. Rozhodně by měl ale zůstat spíše ve studené kuchyni, stejně jako olej olivový. Mnozí z nás to ale nedodržují a jsou schopni smažit i na něm. Olivový olej je přitom snadno stravitelný, snižuje hladinu cholesterolu a využívá se hlavně ve zdravé výživě. Smažením můžeme tento olej zbytečně rychle znehodnotit.
Ke smažení volte olej řepkový, ale také avokádový či rýžový. Právě rýžový olej je vynikající jak v teplé tak ve studené kuchyni. I přesto, že v Česku moc běžný není a v kuchyni se takřka nevyužívá, je výborným antioxidantem a obsahuje spoustu kvalitních tuků. Rozhodně stojí za to jej vyzkoušet.
Slunečnicový olej najdeme ve většině českých domácností, ke smažení se však opravdu absolutně nehodí. Průzkumy bohužel říkají, že ke smažení a fritování používají slunečnicový olej stále až tři čtvrtiny českých domácností.
Na smažení jedině řepku
Při nákupu oleje na smažení si ohlídejte hlavně jeho podíl nenasycených mastných kyselin. Čím je tento podíl vyšší, tím víc je olej vhodnější ke smažení. Splňuje to právě olej řepkový, který do teplé kuchyně doporučují zejména kuchaři. Ti už ze zásady ke smažení nepožívají nic jiného než řepkový olej. Právě řepka obsahuje mnoho nenasycených tuků, díky čemuž vydrží teplotu až 190-200 stupňů. Na řepkovém oleji se ale nesmažilo vždycky. Možná si ještě pamatujete slávu sádla, které požívaly hlavně naše babičky. Řízek usmažený na sádle byl hitem všech českých kuchyní. Dnes se přitom sádlo ke smažení téměř nepoužívá.
Přitom sádlo je tzv. všestranným tukem a v kuchyni má bohaté využití. Nepřepaluje se ani na vysokých teplotách a nevytváří žádné škodlivé karcinogenní látky. Když dokonce usmažíme na sádle zeleninu, zachová si svoji svěží barvu, chuť i tvar. Je až škoda, že už sádlo v dnešní kuchyni skoro nemá své místo.
Slunečnicový olej ale má svá pozitiva
Ač se to nezdá, slunečnicový olej má na naše zdraví pozitivní vliv. Obsahuje vitamíny A a E, díky čemuž pomáhá člověku bojovat proti akné a dokáže příjemně zhydratovat kůži. Má totiž regenerační a antioxidační účinky. Slunečnicový olej můžeme dokonce bez obav používat i jako kondicionér na vlasy. Vaše „hříva“ bude díky němu jemná a příjemná na dotek.
Slunečnicový olej je bohatý na živiny. Obsahuje dostatek bílkovin a je známý pro své protizánětlivé účinky. Někteří lidé se dokonce domnívají, že zabraňuje stárnutí, protože snižuje riziko vrásek. To vše samozřejmě při pravidelném užívání. Protože je slunečnicový olej i příznivý vůči zažívání, je lehce stravitelný a v žaludku nezůstává. Měli bychom ho skladovat na suchém tmavém místě a spotřebovat jej do měsíce od otevření.
Zdroje: vitalia.cz, redakce, heartfoundation.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]