Na Sahaře byl objeven nový druh dinosaura. Vypadá jako tyranosaurus „na steroidech“

Byly nalezeny pozůstatky dosud neznámého druhu abelisaura, který obýval Saharu v období křídy. Stejně jako ostatní dinosauři tohoto rodu měl zkrácenou hlavu připomínající buldočí čenich, píše server Ohio.

Abelisaurus patří do rodu dvounohých masožravců, kteří měří na délku asi 7-9 m. Velikost je odhadována pouze na základě zkoumání lebky, protože jiné části kostry se nepodařilo nalézt. Rodové jméno znamená „Abelův ještěr“ a pochází od Roberta Abela, badatele dinosaurů a bývalého ředitele Cipolettiho muzea.

Egyptsko-americký tým vědců oznámil objev nového druhu velkého teropoda ze známé paleontologické lokality na Sahaře. Fosilie dosud nepojmenovaného druhu představuje první známý nález abelisaura ze střední křídy (asi před 98 miliony let) – dosud nalezené pozůstatky pocházely pouze z pozdní křídy.

„Jsme si na 99 procent jisti, že na rozdíl od některých svých příbuzných z jiných dob a míst nebyl tento konkrétní abelisaurus na vrcholu potravního řetězce,“ řekl Matthew Lamanna, paleontolog z Carnegie Muzea of přírodní historie v Pittsburghu a jeden z vědců, kteří dinosaura objevil.

Na počátku minulého století byly v baharijské formaci objeveny fosilie řady neobvyklých dinosaurů, včetně kolosálního spinosaura, který byl však zničen během druhé světové války. Stojí za zmínku, že pozůstatky abelisaura byly v Evropě nalezeny již dříve, ale nikdy ne v Egyptě, proto je tento objev tak unikátní. Vytvořil ji tým vědců z Ohijské univerzity pod vedením Belala Salema, který ji popsal v časopise Royal Society Open Science.

Dotyčnou fosilií je obratel nalezený v roce 2016 ze základny krku abelisaura, který byl asi 6 m dlouhý, měl malé ruce a drobné prsty. Nejznámějším zástupcem rodu abelisaurů je Carnotaurus, známý svými charakteristickými rohy na vrcholu lebky. Paleontologové nepochybují o tom, že abelisauridi byli velmi rozmanitým rodem masožravých dinosaurů obývajících jižní oblasti pevniny.

Nový druh abelisaura však není jediným, který byl objeven ve oblasti Bahariya. Během předchozích expedic bylo nalezeno mnoho různých nálezů. Spolu se spinosaurem a dvěma dalšími obřími teropody (karcharodontosaurem a bahariosaurem) naznačují pozůstatky abelisaura, že na území dnešní Sahary se kdysi pohyboval další velký masožravec. V baharijské formaci bude pravděpodobně objeveno mnohem více dinosaurů.

Zdroj: ohio.edu, royalsocietypublishing.org